reklama sklepu z materacami



Zasady wykończenia suchej zabudowy – jakie są możliwości?

Sucha zabudowa to obecnie jedna z częściej wykorzystywanych technik do wykańczania wnętrz. Jej największym plusem jest to, że w procesie nie wykorzystuje się stosowanych w innych etapach mokrych tynków czy betonu. Sucha zabudowa pozwala zaoszczędzić sporo czasu, jednak ją również trzeba odpowiednio wykończyć, by prezentowała się estetycznie.

szpachlowanie płyty karton-gips

Czym jest sucha zabudowa?

System suchej zabudowy bazuje na płytach gipsowo — kartonowych. Aby wykończyć przy ich pomocy wnętrza lub też wykonać zabudowę, tworzy się specjalne konstrukcje, zazwyczaj z profili stalowych, do których następnie przykręca się płyty przy zastosowaniu odpowiednich wkrętów.

Różne standardy szpachlowania płyt g-k

Istnieją cztery standardy szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych. Każdy inwestor powinien je znać, gdyż będzie to przydatne podczas odbioru prac budowlanych. Wykonawca z kolei powinien w świadomy sposób dobierać standard szpachlowania w stosunku do późniejszego sposobu eksploatacji pomieszczenia, oświetlenia oraz sposobu, w jaki powierzchnia będzie wykończona.

Standard najniższy to Q1. W ten sposób wykonawca możne szpachlować powierzchnie z płyt g-k, które będą zakryte później na przykład płytkami ceramicznymi. W tym wypadku zostaną zaspoinowane połączenia płyt gipsowo-kartonowych i wkręty widoczne po zamontowaniu płyt.

Drugi standard – nazywany jest często Q2. Jest to szpachlowanie standardowe i stosuje się je tam, gdzie estetyka powierzchni jest ważna. Kluczowe jest tu wyrównanie i wygładzenie powierzchni spoiny oraz powierzchni powstałych po zaszpachlowaniu wkrętów, tak aby wraz z płytą g-k utworzyła jedną powierzchnię. Jeżeli to konieczne, to zaszpachlowane powierzchnie należy wyszlifować.

Standard Q3 to zastosowanie standardu Q1 oraz Q2 a dodatkowo całopowierzchniowe szpachlowanie powierzchni cienką, zazwyczaj nieprzekraczającą 1 mm warstwą gładzi. Tworzona jest ona jako podłoże pod farby w mniej wymagających miejscach. Ewentualne nierówności należy zeszlifować siatką ścierną lub papierem ściernym o ziarnistości 200. Powstała powierzchnia jest świetna na przykład pod tapety czy też farby.

Najwyższym standardem jest Q4. Po poprzednich etapach wykonuje się jeszcze jedną warstwę tynku lub specjalnej gładzi gipsowe o grubości zazwyczaj do 3 mm, która dodatkowo jest starannie polerowana. Rozwiązanie to najczęściej pojawia się w mieszkaniach, w których ściany będą pokryte samoprzylepnymi foliami, farbami z połyskiem czy też gipsem alabastrowym imitującym marmur.

Jaki standard wybrać?

Wybór odpowiedniego standardu wykończenia suchej zabudowy to kwestia przede wszystkim dostosowania do konkretnych warunków, jak również często prac, które będą wykonywane w kolejnych etapach. Dzięki odpowiedniemu dobraniu standardów można również znacząco zmniejszyć koszty związane z całym remontem.

Więcej informacji o tym, jak prawidłowo wykańczać suchą zabudowę, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/242616/q1-q4-czyli-4-standardy-wykonczenia-powierzchni-suchej-zabudowy/.