reklama sklepu z materacami



Wybieramy projekt domu - cz. I

projekt domu parterowego

Wybieramy projekt domu - podstawowe informacje (część I)

Aby móc w pełni cieszyć się własnym domem, musi on spełniać nasze oczekiwania. Od chwili rozpoczęcia budowy domu należy sobie zdać sprawę, że dwóch rzeczy, których w zasadzie już nie możemy zmienić, a należą do nich kupiona działka oraz realizowany projekt. Dlatego, na początku naszej budowlanej przygody musimy wybrać odpowiedni projekt domu do posiadanej działki.

Podstawową zasadą, jakimi kierujemy się podczas wyboru projektu domu jest jego dopasowanie do posiadanej działki, oraz czy będzie on łatwy i tani w budowie, energooszczędny, o odpowiednim metrażu, podatny na zmiany oraz czy posiada klarowny podział na strefy. Budynek musi również spełnić wymagania warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czyli musi pasować do krajobrazu oraz zabudowy okolicy w której znajduje się nasza działka. Z racji tego, że działki budowlane bywają w różnych kształtach, oraz wielkościach, to projekt domu musi być dopasowany do działki a nie na odwrót. Dlatego projekt należy dobierać do wielkości i kształtu działki, zachowując określone prawem odległości od jej granic. W dobie zbliżającego się kryzysu i rosnących cen materiałów budowlanych, warto przyjrzeć się takim projektom, których budowa będzie najmniej skomplikowana, czyli tym samym szybka i możliwie najtańsza, podobnie jak jego późniejsze utrzymanie. Tego typu wymagania spełniają projekty domów posiadające zwartą bryłę i z minimalną liczbą detali architektonicznych oraz dwuspadowym dachem.

Kolejną ważną sprawą jest określenie jaki metraż będzie dla nas odpowiedni. Dla rodziny 2+2, nie jest potrzebny wielki powierzchniowo dom, zazwyczaj 150 m2 jest wystarczającą powierzchnią. Nie warto budować dużego domu który przekraczał będzie powierzchnię np. 300 m2, specjalnie z myślą o tym, że w przyszłości nasze dorosłe dzieci zamieszkają w nim razem ze swoja rodziną. Nim do tego faktycznie dojdzie, to my będziemy ponosić koszty eksploatacji domu. Środki wraz z naszymi siłami lepiej zainwestować w inny sposób.

projekt domu nowoczesnego


Energooszczędny dom charakteryzuje się prostą i zwartą bryłą, zwiększa to szanse na to, aby budynek nie pożerał nadmiaru energii. Obecnie coraz więcej pracowni architektonicznych stawia na projekty domów z możliwością ich realizacji jako domy energooszczędne, czyli takie które posiadają w odpowiedni sposób dobraną termoizolację oraz duże od strony południowej okna energooszczędne. Pamiętajmy aby wybrany przez nas projekt domu powinien zostać przygotowany w taki sposób, aby można było go łatwo i tanio zaadaptować przez swojego projektanta, w szczególności dotyczy to podziału wnętrz. Należy pamiętać o tym, że potrzeby każdej rodzinny będą inne i w dodatku będą się one zmieniać w miarę upływu czasu. Projekt domu powinien posiadać również wygodną, bezkolizyjną komunikację i zaprojektowaną funkcjonalną część gospodarczą do której należeć będą takie pomieszczenia jak spiżarnia, kotłownia, schowki czy garderoby. Korzystnym rozwiązaniem dla domowników będzie przejrzysty podział na strefy, np.: dzienną na parterze oraz nocną na poddaszu.

Musimy pamiętać również o dopasowaniu projektu do otoczenia, ponieważ dom z charakterystycznym stylem góralskim nie będzie pasował w nizinach, a z kolei styl dworkowy w zabudowie miejskiej oraz modernistyczna bryła budynku na wsi. Należy to poważnie uwzględnić podczas naszego wyboru domu.