reklama sklepu z materacami



Najlepsze narzędzia do szlifowania drewna

Kiedy pracujesz z tym szlachetnym materiałem, chcesz, aby konstrukcja, jaką budujesz, była estetyczna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak pozbawić ją ostrych krawędzi, poszarpanej powierzchni i drzazg? Czym szlifować drewno?

papier ścierny do szlifowania drewna

Czym szlifować drewno?

W pracy z tym naturalnym materiałem można używać różnych narzędzi. Każde z nich ma inną charakterystykę i pozwala osiągnąć różne efekty. Ich użycie z kolei zależy od tego, jaki element obrabiamy, jak duża jest jego powierzchnia, czemu ma on służyć i jaki efekt chcemy uzyskać. Dlatego w jednych zadaniach lepiej sprawdzi się szlifowanie ręczne, a w innych elektronarzędzia do szlifowania. Co daje szlifowanie drewna? Dzięki niemu uzyskamy gładką powierzchnię, przygotowaną do dalszej obróbki, konserwacji lub malowania. Pozbędziemy się matowej, ostrej struktury, która może mieć wpływ na inne materiały, jakie będą się z nią stykać. Uzyskanie gładkiej powierzchni drewna sprzyja także jego klejeniu. Dlatego warto i należy to robić. Pojawia się jednak pytanie: "W jaki sposób szlifować drewno?".

Ręczne szlifowanie drewna

Zarówno w czasie ręcznego szlifowania drewna, jak i w czasie korzystania z elektronarzędzi, wykorzystujemy papier ścierny. Szlifowanie zwykle rozpoczyna się od papieru z grubym ziarnem i wraz z każdym kolejnym powtórzeniem szlifowania przechodzi do papieru ściernego o drobnym ziarnie. Co prawda ręczne szlifowanie drewna jest czasochłonne i męczące, jednak pozwala osiągnąć najbardziej precyzyjne efekty. Szlifując ręcznie, jesteśmy w stanie dotrzeć nawet w najtrudniej dostępne miejsca. Do szlifowania ręcznego możemy użyć samego arkusza papieru ściernego, kostki ściernej czy też bloków i klocków, do których taki papier się mocuje.

Papier ścierny — wybór numer 1

Szlifowanie ręczne papierem ściernym podobnie jak i kostką sprawdza się podczas szlifowania mniejszych powierzchni, przeznaczonych do precyzyjnej obróbki. W czasie pracy nad drewnianym elementem możemy mieć przy sobie kilka arkuszy o różnej grubości ziarna, które łatwo zmieniać w razie potrzeby.

Kostka ścierna

Kostka ścierna, a także bloki i klocki, umożliwiają szlifowanie z większym naciskiem. Dzięki temu zwiększa się głębokość ścierania powierzchni i uzyskuje niemal jednolity odcień powierzchni drewna, gdyż odsłaniamy wówczas jego strukturę. Zarówno szlifowanie drewna papierem ściernym, jak i kostką jest jednak męczące i długotrwałe.

Elektronarzędzia do szlifowania drewna

Do szlifowania dużych powierzchni świetnie sprawdzają się elektronarzędzia. Wygładzenie powierzchni drewna za ich pomocą jest dużo szybsze i pozwala zaoszczędzić wielu czasu i sił. W zależności od rodzaju i wielkości szlifowanej powierzchni musisz wybrać narzędzie, które sprawdzi się do tego najlepiej.

Szlifierka taśmowa

Jeżeli chcesz wyszlifować drewno wzdłuż jego struktury, a jego powierzchnia jest duża i płaska, to doskonałym narzędziem do tego zadania jest szlifierka taśmowa. Dzięki taśmie ścierającej, którą montujesz do spodu szlifierki, łatwo uzyskasz oczekiwany efekt. Jednak jeśli na powierzchni drewna występują otwory, sęki i zgrubienia to istnieje ryzyko, że uszkodzisz drewno. Budowa takiej szlifierki jest bowiem płaska i narzędzie może podskakiwać, powodując rysy. Dlatego, do szlifowania drewna o takiej fakturze lepiej sprawdzą się inne urządzenia.

Szlifierka oscylacyjna i szlifierki mimośrodowe

Szlifierki mimośrodowe i oscylacyjne dobrze sprawdzają się do szlifowania trudnych powierzchni, z którymi narzędzia taśmowe sobie nie radzą. Tego typu szlifierki działają z większą mocą i wykorzystują ruchy obustronne, przez co szybciej usuwają zgrubienia i sęki. Szlifierki mimośrodowe cechuje okrągła stopa, zaś oscylacyjne trójkątna. Na te stopy zakłada się krążki ścierne z papieru ściernego.

Szlifierka kątowa

Szlifierki kątowe są zwykle wykorzystywane do prac z dużymi i trudnymi powierzchniami. Mają dużą większą moc niż taśmowe czy oscylacyjne, a ich działanie polega na obracaniu tarczy ściernej. Takie szlifierki są ciężkie i trudniej je utrzymać. Działają też z większym naciskiem na szlifowane powierzchnie i łatwo stracić nam nimi panowanie. Dlatego używając szlifierki kątowej, nie trudno jest uszkodzić drewno. Niemniej jednak sprawdzają się dobrze w szlifowaniu grubych elementów konstrukcyjnych, wykorzystywanych do różnych budowli.

Pozostałe urządzenia i tarcze do szlifowania

Do szlifowania drewna stosuje się też wiertarek z tarczami ściernymi osadzonymi na trzpieniu. Najczęściej używane są one w pracach stolarskich. Łatwość uzyskania gładkiej powierzchni zawdzięczają tarczy, której obroty można regulować wraz z ustawieniem wiertarki. Tarcze do szlifowania drewna, podobnie jak papier ścierny, mają różną grubość i wielkości, które wykorzystuje się do różnych zadań.

Czym szlifować drewno — podsumowanie

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: "Czym ścierać drewno?". Zanim przystąpisz do szlifowania, musisz przeanalizować, jak chcesz ścierać drewno, jaka jest jego charakterystyka. Dopiero w tym momencie będziesz mógł wybrać odpowiednie narzędzie. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, że szlifowanie drewna powoduje pylenie wokół. Aby tego uniknąć, przed rozpoczęciem prac, około 30 minut wcześniej, namocz papier ścierny. Powodzenia!

papier do szliwowana drewna