reklama sklepu z materacami



Mikoryza – dlaczego warto ją stosować?

Może nie każdy słyszał o mikoryzie, która jest jednym z pożyteczniejszych zjawisk w przyrodzie, a zatem warto dowiedzieć się, co to takiego jest i dlaczego warto stosować ją w ogrodzie. Oto kilka cennych informacji, dzięki którym rośliny ogrodowe będą jeszcze lepiej rosły. 

grzyb na roślinie

Czym jest mikoryza?

Mikoryza to symbioza pomiędzy rośliną a grzybem, dzięki której rośliny mają łatwiejszy dostęp do wody, mikroelementów oraz niezbędnych do ich wzrostu soli mineralnych. Nie tylko rośliny czerpią korzyści z tego związku, gdyż także grzyby otrzymują niezbędne węglowodany, a zatem dzięki wzajemnej obecności wspomagają swój rozwój. Szczególne te związki są zauważalne w okresie jesiennym, gdy w lasach jest mnóstwo grzybów. Grzybiarze doskonale wiedzą, pod jakimi drzewami można znaleźć poszczególne gatunki grzybów, co właśnie jest związane ze zjawiskiem mikoryzy. 

Korzyści ze stosowania mikoryzy

Symbioza pomiędzy grzybami i roślinami przynosi wiele korzyści obu gatunkom. Wśród nich można przede wszystkim wymienić fakt, że grzyby mają dostęp do glukozy, która jest niezbędna do procesu fermentacji. Grzyby same w sobie nie potrafią wytwarzać glukozy, co mogłoby im zaszkodzić w rozmnażaniu i wzroście. Mikoryza korzystnie wpływa na rośliny, które dzięki obecności grzybów mogą szybciej i efektywniej wchłaniać:

  • - magnez,
  • - siarkę,
  • - miedź,
  • - żelazo,
  • - cynk.

Niestety mikoryza w ogrodach jest zjawiskiem bardzo rzadkim, a powodem tego jest między innymi obecność sztucznych nawozów lub innych środków, które wspomagają wzrost roślin. Można jednak zaradzić temu problemowi, gdyż dostępne są szczepionki z mikoryzy, które można stosować na poszczególne gatunki drzew, bylin i krzewów. Dzięki mikoryzie rośliny znacznie łatwiej radzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a więc z suszą, upałami czy z mrozami, a także rosną znacznie szybciej i dają większe plony. Warto też pamiętać, że dzięki mikoryzie można ochronić też wiele gatunków przed różnymi chorobami, które potrafią zniszczyć nawet całe uprawy. 

W jaki sposób stosuje się mikoryzę?

Szczepionki z mikoryzy dostępne są w różnych postaciach, dzięki czemu z łatwością każdy może dopasować odpowiedni preparat do wielkości uprawy czy gatunku roślin. Najczęściej używane są grzybnie w płynie, choć też wielu ogrodników wybiera żele, granulat czy proszek. Jedną z ważniejszych informacji dotyczących stosowania mikoryzy jest fakt, że szczepionkę można zastosować jedynie raz na konkretną roślinę, a najlepiej jest to zrobić tuż po wsadzeniu jej do gleby. Nie oznacza to wcale, że roślin, które rosną dłuższy czas, nie można zaszczepić, należy jednak zrobić to przy pomocy strzykawki, by mikoryza dostała się do systemu korzeniowego.

Jeśli ktoś zamierza przesadzać rośliny, to jest to także dobry moment na podanie preparatu, ale należy pamiętać, że wówczas nie dodaje się już dodatkowych nawozów, gdyż te mogłyby zniszczyć grzybnię. Mikoryza przynosi też wiele korzyści trawnikom, które są ozdobą ogrodów i posesji. Można kupić gotowe mieszkanki traw z mikoryzą, co wpływa na szybkość rośnięcia trawy i jej jakość, ale też pozwala obniżyć koszty, gdyż nie ma konieczności stosowania dodatkowych nawozów. Efekty stosowania grzybni można zauważyć już po paru tygodniach.

Jakie rodzaje mikoryzy można wyróżnić?

Można wyróżnić trzy rodzaje mikoryzy i są to:

  • - endomikoryza,
  • - ektomikoryza,
  • - ektendomikoryza.

Pierwszy rodzaj nadaje się najlepiej do zastosowania w warunkach ogrodowych, podczas gdy ektomikoryza jest wykorzystywana głównie w przypadku drzew liściastych i iglastych. Ostatni rodzaj jest rzadkim zjawiskiem i najczęściej stosuje się tę mikoryzę przy roślinach wrzosowatych.