reklama sklepu z materacami



Malowanie okien PCV – jak przeprowadzić renowację okien z tworzywa

Malowanie okien PCV może być potrzebne wówczas, gdy na ich powierzchni pojawiły się nieestetyczne odbarwienia czy plamy. Mogą one być wynikiem na przykład promieniowania słonecznego. Jeśli chcesz odnowić okna wykonane z tworzywa sztucznego, podpowiemy Ci, jak to zrobić, aby efekt był zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

malowanie okien

Kiedy warto wykonać malowanie okien PCV?

Renowacja okien plastikowych, jaką możesz przeprowadzić, stosując farby do PCV, jest potrzebna zawsze wtedy, gdy okna wyglądają nieestetycznie. Podczas użytkowania na ich powierzchni mogą pojawiać się różne odbarwienia czy naloty, które często są niemożliwe do usunięcia i znacznie pogarszają wygląd stolarki. Chodzi między innymi o:

  • - tłuste plamy,
  • - zżółknięcia, będące wynikiem promieniowania słonecznego,
  • - złuszczenia i zarysowania, które pojawiają się na przykład w wyniku uszkodzeń mechanicznych.

Także remont pomieszczeń i zmiana aranżacji to świetny powód do tego, aby wykonać malowanie okien PCV. Przeprowadzenie go razem z innymi pracami wykończeniowymi sprawi, że tylko raz będziesz musiał poradzić sobie z bałaganem.

Malowanie okien PCV to świetny sposób nie tylko na to, aby wydłużyć żywotność tego typu elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz również efektownie odświeżyć wnętrze – duże możliwości w tym zakresie daje to, że możesz zastosować inny niż biały czy brązowy kolor.

 

W jaki sposób przygotować się na malowanie okien PCV?

Aby malowanie ram okiennych PCV przebiegło bez komplikacji, zanim przystąpisz do pracy warto zaopatrzyć się w odpowiednią farbę. Może to być emalia poliuretanowa, akrylowa czy alkidowa – jeśli kupisz ją u uznanego producenta, na przykład firmy Polifarb Łódź, zapewnia ona:

  • - odporność na oddziaływanie czynników pogodowych – twarda powłoka tworzy skuteczną ochronę na przykład przed wilgocią,
  • - wieloletnią trwałość, bez względu na warunki występujące w otoczeniu – dzięki temu okna nie odbarwiają się,
  • - dobrą przyczepność do podłoża, co przyspiesza malowanie okien PCV.

Każda z tych farb szybko schnie – sprawia to, że jej aplikacja jest łatwa. Emalie oferowane przez Polifarb Łódź są również odporne na oleje, smary czy rozpuszczalniki, a więc nawet w sytuacji, gdy takie substancje znajdą się na ramie okiennej, bez problemu je z niej usuniesz.

W trakcie robót potrzebna Ci będzie nie tylko farba do malowania okien plastikowych (np. taka jak na stronie https://polifarb.lodz.pl/pl/11828-pcw). Musisz wyposażyć się również w wałek, na przykład flokowy, oraz pędzel, który będzie przydatny do wykończenia narożników i innych trudno dostępnych miejsc. Jeśli masz doświadczenie w używaniu pistoletu natryskowego, możesz sięgnąć także po niego.

Kobieta i mężczyzna realizują malowanie okien PCV - polifarb.lodz.pl

Aby odnowić stolarkę okienną wykonaną z tworzywa sztucznego, niezbędna jest wysokiej jakości farba do malowania okien plastikowych. Może nią być produkt poliuretanowy, alkidowy czy akrylowy. Emalia musi być odporna na czynniki zewnętrzne, w tym pogodowe, a także mieć dobrą przyczepność do podłoża oraz szybko schnąć.

 

Jak sprawnie wykonać malowanie okien PCV?

Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować okna PCV, pamiętaj, że jednym z kluczowych etapów jest prawidłowe przygotowanie się do pracy. Wymaga to:

  • - oczyszczenia oraz odtłuszczenia ram – z ich powierzchni, na przykład za pomocą ściereczki nasączonej płynem do mycia naczyń, należy usunąć plamy oraz brud i kurz; jeśli występują głębokie przebarwienia, w ich pozbyciu się pomoże Ci rozpuszczalnik,
  • - oklejenia powierzchni przylegających do okna taśmą malarską – dotyczy to ścian czy parapetów, które w ten sposób zostaną zabezpieczone przed zabrudzeniem farbą.

Farba do malowania okien plastikowych powinna być nanoszona szybkimi i pewnymi ruchami, przy czym trzeba zdecydować się na określony kierunek, od prawej do lewej lub odwrotnie, co pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt wizualny. Zwykle warto zastosować dwie warstwy, a między ich nakładaniem należy zachować odstęp czasowy – informacje z tym związane znajdziesz w karcie technicznej emalii. Prace warto przeprowadzić wówczas, gdy temperatura otoczenia wynosi około 10 – 25°C, a wilgotność nie przekracza 80%. Dzięki temu zapobiegniesz łuszczeniu się farby.

Malowanie okien PCV pozwoli nadać im estetycznego i atrakcyjnego wyglądu. Aby tak się stało, musisz zadbać o zakup odpowiedniej farby, skompletowanie niezbędnych narzędzi oraz przygotowanie podłoża, a także o dokładne i równomierne rozprowadzenie emalii.