reklama sklepu z materacami



Kupowanie mieszkań w przetargach - dlaczego to się opłaca?

Przetargi mieszkaniowe umożliwiają nabycie lokalu w znacznie niższej cenie. Ostatnio zyskują na popularności ze względu na trudną sytuację na rynku mieszkaniowym. Czy rzeczywiście można sporo zaoszczędzić, biorąc udział w przetargach? Dlaczego to się opłaca?

klucze do wylicytowanego mieszkania

Przetargi mieszkaniowe - dlaczego warto je rozważyć w obecnej sytuacji? 

Głównym argumentem przemawiającym za uczestnictwem w przetargach jest możliwość nabycia nieruchomości w znacznie niższej cenie niż na rynku pierwotnym czy wtórnym. Przed przystąpieniem do przetargu, warto znać zasady, według których dane lokale podlegają licytacji. Pierwsza oferta zazwyczaj odpowiada cenie rynkowej. Jednak, gdy nikt nie zgłosi chęci zakupu, wówczas organizuje się drugi przetarg, w którym cena jest znacznie niższa. Warto pamiętać, że cena mieszkania nie może spaść poniżej 50% jego wartości, co jest zawarte w przepisach. Konieczne jest również wpłacenie wadium (wysokości 10% wartości nieruchomości). 

Podczas licytacji wystawiane są nieruchomości, które znajdują się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, a wystawiane są przez różne instytucje. Często jest to centrum miasta oraz popularne miejscowości turystyczne. Dzięki temu można nabyć lokal inwestycyjny, np. na potrzeby własnej działalności gospodarczej. 

Jawność i transparentność zasad 

Licytacje obejmuje brak podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z prawem, jeśli stroną jest spółka skarbu państwa, jest ona zwolniona z konieczności odprowadzania podatku VAT. W przypadku przetargu nie trzeba zatem płacić PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych), a więc 2% wartości nabytej nieruchomości. W przypadku mieszkania czy większych inwestycji jest to oszczędność rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Co więcej, organizator podlega ścisłym regulacjom, dlatego nabycie takiego mieszkania jest bezpieczniejsze i bardziej przejrzyste niż zakup z drugiej ręki. Wystawiane są mieszkania, które mają uregulowane kwestie prawne. To znacznie pewniejsze źródło niż zakup od osoby fizycznej. Kolejną zaletą jest przejrzysty charakter całego procesu. Szczegóły dotyczące przetargu czy konkretnych etapów są udostępnione, co pozwala minimalizować prawdopodobieństwo niezgodności z przepisami. Licytacje komornicze są jawne, co umożliwia zapoznanie się z nimi każdemu obywatelowi. 

Warto na bieżąco sprawdzać licytacje komornicze Wrocław, gdyż istnieją spore szanse na nabycie nieruchomości poniżej ceny rynkowej. Wśród licytowanych lokali znajdują się mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach, a sama procedura nabycia jest uproszczona.