reklama sklepu z materacami



Jak zbudować pergolę tarasową?

Pergola tarasowa to doskonały element architektury, który wywodzi się już ze średniowiecza. Solidna konstrukcja stworzona z drewna służy jednak nie tylko w celach dekoracyjnych. Dzięki niej możliwe jest schronienie się przed słońcem w upalne dni, a także deszczem w pochmurny okres. Drewniana pergola powstaje zwykle z rzędu słupów, które wyplenione są belkami lub kratownicą. Nierzadko zdobi się je także roślinami, które stanowią piękny dodatek. Jak zbudować pergolę samodzielnie? Przekonajmy się.

pergola tarasowa z oświetleniem

Aby zbudować pergolę ogrodową, wcale nie musimy być fachowcami i znać skomplikowane procesy technologiczne. Mimo że pergola ogrodowa czy pergole tarasowe wyglądają dość skomplikowanie to w rzeczywistości ich budowa wcale, nie jest aż tak trudna. Dodatkowo warto zauważyć, że jej samodzielna budowa może być o wiele tańszym rozwiązaniem niż skorzystanie z gotowego rozwiązania. Poniżej znajdziesz praktycznie wskazówki jak tego dokonać.

Co przygotować do budowy pergoli?

Aby zbudować pergolę tarasową, musimy zadbać o podstawowe narzędzia. Będą nimi: metalowe wkręty, pędzel do nakładania środków ochronnych i malowania, poziomica oraz oczywiście wkrętarka. Przydać mogą się również: szlifierka kątowa, ścisk stolarski, klej oraz frez. Niezbędnymi elementami są również słupki i listewki z gatunku drewna, które wybierzemy (chyba że chcemy zbudować pergole metalowe).

Jakie drewno wybrać?

No właśnie, jaka pergola tarasowa będzie najlepsza? Wszak istnieje wiele gatunków drewna, tak więc skąd mamy wiedzieć, który będzie najbardziej odpowiedni? Najczęściej drewniana konstrukcja powstaje z robinii, ponieważ wykazuje największą odporność na warunki pogodowe. Polecane gatunki na postawienie drewnianych konstrukcji ogrodowych to także dąb oraz buk.

Jak zbudować pergolę krok po kroku?

Aby wykonać piękne zadaszenie tarasu, musimy poznać kilka ważnych wskazówek. Otóż pierwszym i najważniejszym punktem jest odpowiednie przygotowanie się do tego zadania. Musimy nałożyć odzież ochronną, a także dobrze zabezpieczyć otoczenie. Oprócz tego powinniśmy mieć przygotowane już wszystkie drewniane elementy.

W celu budowy pergoli rozrysujmy wstępny jej projekt. Wymierzmy dokładnie elementy, które będą tworzyły tą piękną ozdobę. Możemy zacząć od kantówek stanowiących podporę konstrukcji. Później przechodzimy do tworzenia otworów. Na samym początku wiertłem, a później frezem, aby ewentualnie je powiększyć.

Po wycięciu właściwych fragmentów drewna szlifujemy dokładnie boki. Następnie dokładnie oczyszczamy elementy z pyłów i kurzu. Powierzchnie odtłuszczamy przy pomocy środka ochronnego lub benzyny ekstrakcyjnej. Całość impregnujemy i nakładamy warstwę nawierzchniową, dzięki której uzyskamy efekt zabezpieczenia przed wilgocią i słońcem.

Słupki odpowiedniej długości montujemy równolegle do siebie, najlepiej w przerwach co 1,5 m. Następnie skręcamy belki boczne. Listwy boczne montujemy do słupów pionowych, aby zachować między nimi równy odstęp. Jeżeli chcemy, aby pergolę otaczały roślinne kompozycje, to warto zrobić nieco większe przestrzenie. W zasadzie jest to koniec konstrukcji. Pozostaje jedynie opcjonalna dekoracja. Mamy nadzieje, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi stworzenie pergoli będzie niezwykle proste.