reklama sklepu z materacami



Jak przygotować podłoże pod domek letniskowy?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domku letniskowego. Trzeba przyznać, że może być on świetnym miejscem wypoczynku i wytchnieniem od zgiełku wielkiego miasta. Oczywiście tutaj pojawia się pytanie: jakie podłoże wybrać pod domek letniskowy?

biały rustykalny domek nad jeziorem, otoczony lasem

O czym należy pamiętać przygotowując podłoże?

Domek letniskowy jest niewątpliwie luksusem, na który nadal nie mogą pozwolić sobie wszyscy. Jednak mając działkę, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że koszty inwestycji wcale nie są wysokie. Jednak wszystkie konstrukcje ogrodowe muszą być tak wybudowane, aby były bezpieczne i stabilne. I właśnie na owo bezpieczeństwo w znaczący sposób ma wpływ podłoże, na którym stanie domek letniskowy. Musi być ono właściwie utwardzone, ale też wyrównane. Tutaj doskonale sprawdzą się bloczki betonowe. Jednak nim przejdziemy do ich posadowienia, konieczne jest oczyszczenie podłoża z darni. Nie zapomnijcie też wyznaczyć powierzchnię, na której stanie – to także ułatwi Wam pracę. Do tego celu możecie użyć palików, które połączycie sznurkiem. Całe stanowisko trzeba oczyścić z korzeni, kamieni. Najlepiej zresztą je przekopać. Przyda się szpadel i nieco chęci. Gdy ten etap prac za nami, można przejść do dalszego.

Wykopanie dołu i zasypanie podłoża piachem

Gdy oczyścicie wyznaczone miejsce, konieczne jest wykopanie dołu. Najlepiej zrobić to na głębokość ok. 25 bądź 30 cm. Taką pracę najlepiej wykonać ręcznie przy pomocy szpadla, bo zwyczajnie wynajęcie sprzętu typu koparka nie będzie opłacalne. Gdy już wykopiecie dół, sprawdźcie czy jest on równy. To także ma duży wpływ na stabilizację. Po tym etapie należy zasypać go warstwą piachu, która powinna mieć szerokość od 7 do 9 cm. Również piasek powinien być wysokiej jakości, bez dużych kamieni. Gdy już piach zostanie wysypany, należy go wyrównać. Tutaj przyda się już zagęszczarka. Dzięki temu zaoszczędzicie sporo czasu, ale też efektywnie wykonacie swoją pracę. Na piach trzeba jeszcze wyłożyć geowłókninę. Zalecamy zastosowanie dwóch warstw białej geowłókniny. Pozostaje już tylko ponowne wysypanie piachu, który znowu zagęszczamy.

Czy konieczne jest użycie tłucznia?

Zasadniczo wydaje się, że powierzchnia jest już względnie wzmocniona i ustabilizowana. Z tego też powodu wielu inwestorów zastanawia się, czy aby na pewno konieczne jest użycie tłucznia, który przecież zwiększa koszty inwestycji. Należy zdawać sobie sprawę, że choć piach zapewnia dobrą stabilizację, to jednak nadal nie utwardza w pełni powierzchni. Z tego też powodu zastosowanie tłucznia jest w pełni uzasadnione. Najlepiej wysypać na górną powierzchnię piasku warstwę tłucznia, najlepiej by miała ona ok. 10 cm. Polecamy tutaj materiał o frakcji wynoszącej od ok. 40 do 60 mm. Rzecz jasna i tłuczeń trzeba zagęścić. Nie wystarczy też jego jedna warstwa. Po zagęszczeniu pierwszej, trzeba jeszcze użyć kolejnej i tutaj już sprawdzi się tłuczeń o frakcji 16 mm, choć może być i drobniejszy.

Wyłożenie bloczków betonowych

Zasadniczo większość prac już za nami, bo teraz pozostaje już tylko doprowadzenie powierzchni do stanu wręcz idealnego i nadanie jej maksymalnej stabilności. Najlepiej do tego celu użyć bloczki betonowe, które najlepiej wykładać punktowo. Niewątpliwie ich zaletą jest fakt, że dobrze się prezentują, ale też ich cena jest bardzo korzystna. Wykazują naprawdę dużą odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, ale też wilgoć. Decydując się na bloczki betonowe, nie trzeba prowadzić też drenażu. Nawet po wielu latach takie podłoże zapewnia maksimum stabilizacji. Wiele osób zastanawia się, czy przypadkiem lepszym wyborem nie będzie kostka brukowa. Należy wiedzieć, że jest ona droższa, ale też mniej stabilna. Samo układanie może też nastręczać zdecydowanie więcej problemów, tym bardziej że jest zdecydowanie trudniejsze niż choćby układanie bloczków betonowych. W teorii bloczki betonowe zapewniają tak dużą stabilność, że możecie ograniczyć przynajmniej część kosztów, gdyż w przypadku np. kostki brukowej niezbędne jest zastosowanie grubszej warstwy podbudówki. Alternatywą dla takich rozwiązań jest wylanie fundamentów, ale to wiąże się z jeszcze wyższymi kosztami.