reklama sklepu z materacamiZakup działki budowlanej - co należy sprawdzić?

Decyzja o zakupie konkretnej działki będzie miała wpływ na Twoją codzienność, komfort i swobodę, dogodną komunikację oraz możliwość łatwego dostępu do rekreacji. Lokalizacja nieruchomości jest istotnym kryterium wyboru, jednak pod uwagę należy brać nie tylko jej położenie. Zanim kupisz działkę pod budowę wymarzonego domu koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na jej temat.

działka

Działka budowlana - czego warto dowiedzieć się o niej przed zakupem?

Działki, podobnie jak domy, mieszkania, lokale usługowe, garaże są nieruchomościami o konkretnym przeznaczeniu, czyjąś własnością, znajdują się w sąsiedztwie innych nieruchomości lub innego rodzaju terenów oraz objęte są miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Poza precyzyjnym ustaleniem własności działki oraz wykluczeniem zobowiązań hipotecznych, służebności lub innych form prawnych, mogących obciążać nieruchomość koniecznie dowiedz się jak przedstawia się sytuacja fizjograficzna i geologiczna terenu. Ustal, czym pokryty jest teren działki, a także czy pod ziemią nie znajdują się przeszkody, które mogłyby opóźnić lub uniemożliwić wykonanie prac budowlanych. Musisz sprawdzić dokładne położenie działki wraz ze współrzędnymi oraz jej powierzchnię. W MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) ujęte jest (jeżeli plan już powstał) jaki budynek może powstać na działce, jaką proporcjonalnie powierzchnię zabudowy może mieć w stosunku do powierzchni działki. Zwróć uwagę na możliwości, jakie daje MPZP odnośnie działek sąsiadujących, zwracając uwagę co może powstać w sąsiedztwie i najbliższej okolicy. 

Skąd uzyskać rzetelne informacje o działce?

Najprostszym sposobem na zdobycie aktualnych oraz sprawdzonych informacji na temat wybranej działki (w tym m.in. jej sytuacji formalno-prawnej) jest odwiedzenie portalu Dzialki360.pl. Serwis umożliwia wygenerowanie profesjonalnego raportu, w którym znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące położenia i parametrów geometrycznych terenu, jego ukształtowania i pokrycia, informacje geologiczne opisujące warunki gruntowe na danym terenie, analizę jego potencjału solarnego, a także dane o występujących na nim ewentualnych zagrożeniach i uciążliwościach. Raport zawiera dodatkowo informacje dotyczące najbliższej okolicy - jej zagospodarowania wraz z planami na przyszłość, dostępu do przyłączy oraz ewentualnych ograniczeń w rozbudowie, wynikających z przepisów specjalnych, dotyczących nietypowych gruntów (lasy, tereny chronione, cmentarze, elektrownie wiatrowe). Dzięki poszczególnym sekcjom raportu będziesz w stanie ocenić, przynajmniej wstępnie, czy jest to teren, w który chcesz zainwestować.

Co jest ważne przed zakupem działki budowlanej?

Przed zakupem działki zwróć uwagę na jej kształt i wynikające z niego możliwości zabudowy. Musisz pamiętać o konieczności oddalenia budynku od granicy działki. Istotne jest również jej rozmieszczenie w terenie, wynikające z niego doświetlenie i ekspozycja na kierunki świata. Przed zakupem działki weź pod uwagę dojazd do niej, kąt nachylenia, a także zakres prac, związanych z dostosowaniem jej do rozpoczęcia prac budowlanych. Im większy zakres prac, tym dłużej potrwa dostosowanie oraz tym większy poniesiesz koszt jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Jeżeli zamierzasz kupić działkę na nowo powstającym osiedlu dowiedz się, na kiedy planowana jest budowa sieci przyłączy oraz dróg dojazdowych, które umożliwią Ci przeprowadzenie prac.