reklama sklepu z materacamiW poszukiwaniu idealnego domu, czyli gotowe projekty z możliwością dowolnej personalizacji. Dlaczego warto?

Gotowe projekty architektoniczne to prawdopodobnie najszybsza obecnie droga do zamieszkania we własnym domu. To gwarancja niezwłocznej i efektywnej realizacji inwestycji. Gotowe projekty domów spełniają najwyższe wymagania estetyczne, techniczne oraz ekonomiczne. To idealne rozwiązanie dające pełną kontrolę nad tym, w co inwestujemy. W czym tkwi siła tego typu projektów architektonicznych?

gotowy projekt domu

Nowoczesny trend z początku wieku

Gotowe projekty domów po raz pierwszy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych wraz z początkiem XX wieku. Tamtejsze pracownie projektowe zaczęły przygotowywać specjalne katalogi, w których zamieszczano gotowe do budowy koncepcje architektoniczne domów mieszkalnych. Początkowo oferowane w takiej formie budynki oznaczano wyłącznie numerami, jednak z czasem zaczęto przypisywać im chwytliwe nazwy handlowe. Ten trend utrzymuje się do dzisiaj, a każda pracownia dysponuje własnym, indywidualnym nazewnictwem, wyróżniającym jej projekty na tle konkurencji. To tyle jeśli chodzi o rys historyczny. Przejdźmy do aspektów praktycznych. 

Gotowy projekt w przystępnej cenie

Obecnie każdy inwestor ma dwie możliwości - kupić gotowy projekt z katalogu lub zlecić jego wykonanie architektowi. Oba warianty mają swoje mocne i słabe strony, dlatego też jednoznaczne zarekomendowanie jednego z nich nie jest bynajmniej zadaniem prostym.

Duża część inwestorów rozpoczyna swoje zmagania z budową domu od przeglądania katalogów gotowych projektów. Czynnikiem decydującym o zakupie jednego z nich jest najczęściej cena, która jest przeważnie znacznie niższa od kosztu przygotowania indywidualnego projektu. Jednak gwoli ścisłości, do gotowego projektu trzeba będzie również zapewne doliczyć koszt opracowania projektu zagospodarowania działki na aktualnej mapie do celów projektowych. Może być także niezbędna adaptacja projektu gotowego do warunków miejscowych. Niemniej jednak koszt takiego projektu będzie niższy od ceny indywidualnego projektu zleconego architektowi. 

Gotowy projekt, który można dowolnie zmieniać

Gotowe projekty domów, często nazywane również projektami typowymi lub powtarzalnymi, to ciekawa i na pewno tańsza opcja. Oczywiście, wielu inwestorom może się wydawać, że każdy kolejny dom wybudowany według konkretnego projektu powtarzalnego będzie taki sam i w niedługim czasie nasza przestrzeń będzie pełna identycznych rozwiązań architektonicznych. Nic bardziej mylnego!

Gotowy projekt domu Modern House można dowolnie personalizować pod własne, indywidualne potrzeby dzięki pisemnej zgodzie jego autora na zmiany. To dzięki niej mamy możliwość dopasowywania projektu do naszych konkretnych wymogów. Można by rzec, że stajemy się po części współprojektantami własnego domu, ponieważ możemy w nim dokonać zmian w naprawdę wielu aspektach, lecz zawsze zgodnie ze sztuką budowlaną i projektową. Dobrze przeprowadzona adaptacja projektu do warunków działki daje możliwość zindywidualizowania gotowego projektu do naszego charakteru, stylu życia czy preferencji.

Gotowy projekt domu to komplet dokumentów zawierających zazwyczaj:

  • - opis budynku mieszkalnego
  • - sposób jego posadowienia
  • - charakterystykę konstrukcji
  • - opis zaopatrzenia w instalacje
  • - zarys materiałów wykorzystanych do budowy i jego wykończenia

Taka dokumentacja obejmuje również rysunki ukazujące rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, zarówno ogólne, jak i szczegółowe. To także charakterystyka energetyczna budynku, która daje pogląd na to, jak wielkie zapotrzebowanie na energię będzie miał budynek (m.in. jaki będzie koszt jego utrzymanie, a zwłaszcza ogrzewania zimą).

Gotowe projekty domów Modern House zawierają również orientacyjny, tzw. ślepy kosztorys, dzięki któremu możemy poznać przybliżony koszt inwestycji. Istotnym elementem takiej dokumentacji jest także wykaz zmian, jakie można wdrożyć w projekt. Nie oznacza to jednak, że lista jest sztywna i nie można uzyskać zgody na zmiany niewymienione w takim wykazie.