reklama sklepu z materacami



Umowa sąsiedzka a odległość budynku od granicy działki oraz budowa ogrodzenia

działka

Nie za blisko sąsiada

Zgodnie z przepisami budynek można postawić w odległości 3 metrów od ogrodzenia budowy w sytuacji, kiedy jest on odwrócony równolegle do sąsiedniego budynku tzw. gołą ścianą, czyli nie ma w niej okien i drzwi. Gdy je posiada, muszą to być cztery metry. Jeżeli mówimy o budynku jednorodzinnym, gdzie działka ma szerokość do 16 metrów, wówczas dom może powstać w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od ogrodzenia budowy (w ścianie bez okien i drzwi). Dom zbudujemy bliżej granicznej działki, o ile pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Budynek można także postawić na granicy działki sąsiada, ale tylko wtedy, kiedy domy przylegają do siebie bokiem.

Odległość budynku od granicy działki została podobnie określona w przepisach przeciwpożarowych. Sąsiadujące ściany budynku musi dzielić osiem metrów (z oknami i drzwiami), siedem metrów (jeden budynek ma ścianę z otworami okiennymi lub drzwiowymi, a drugi nie) oraz sześciu metrów (w obydwu ścianach nie ma drzwi i okien). Nawet jeśli sąsiad zgadza się na bliższe wybudowanie domu, jest to niezgodne z przepisami. Żadna umowa sąsiedzka na bliższą odległość budynku od granicy działki, nie ma mocy prawnej.

Zgłaszanie budowy ogrodzenia - przepisy, czy dowolność?

Inaczej wygląda to w przypadku budowy ogrodzenia domu. Jedyne zalecenie to odległość pomiędzy płotem a granicą działki sąsiada. Można jednak skonsultować to z nim i po wyrażeniu zgody ogrodzenie postawić w osi wydzielającej obydwie działki. W jednym, i w drugim przypadku nie trzeba tego zgłaszać oraz starać się o pozwolenie. To samo dotyczy budowy ogrodzenia od strony drogi, przy czym nie może ono przekraczać linii rozgraniczających ulicę. Podobne zasady obowiązują, jeśli chodzi o ogrodzenia tymczasowe budowy, które są stawiane, aby zabezpieczyć teren podczas prowadzenia prac.

Zgłoszenie budowy ogrodzenia jest z kolei konieczne, kiedy płot ma być wyższy niż 2,2 m. Dodatkowe pozwolenia będą również potrzebne, gdy ogrodzenie powstaje np. w pobliżu skrzyżowania. Może to bowiem ograniczać widoczność na drodze.