reklama sklepu z materacami



Transportery rolkowe – czym są i w jaki sposób ułatwiają transport międzyoperacyjny w zakładzie?

Zautomatyzowane linie transportowe na potrzeby zakładów przemysłowych mogą obejmować najróżniejsze elementy, dzięki którym przenoszenie towarów i półproduktów przebiega znacznie szybciej. Ma to pozytywny wpływ na logistykę, a także ogólną wydajność pracy przedsiębiorstwa. Jedną z najważniejszych składowych automatycznego systemu transportu wewnętrznego są transportery rolkowe. W naszym artykule krótko omawiamy ich podstawowe funkcje.

przenośnik rolkowy z wałkami

Co trzeba wiedzieć o transporterach rolkowych?

Transportery rolkowe, nazywane również przenośnikami rolkowymi, to urządzenia przeznaczone do transportowania ładunków w obrębie jednego obiektu lub pomiędzy różnymi budynkami. Oczywiście cały proces przebiega w sposób zautomatyzowany, co odciążą kadrę przedsiębiorstwa i przyspiesza pracę zakładu (brak przestojów w dostawach surowców oraz przekazywaniu gotowych produktów do magazynu).

Przenośnik rolkowy składa się z dwóch równoległych burt, do których prostopadle mocowane są wałki – to ich ruch pozwala na swobodne transportowanie ładunków o różnej masie i wymiarach. Transportery są przystosowane do przenoszenia towarów umieszczonych w opakowaniach, jak i luzem, natomiast cała konstrukcja przenośnika zawsze jest dostosowywana do rodzaju ładunków.

Co ważne, transportery rolkowe znajdują zastosowanie nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale również wszędzie tam, gdzie konieczne jest bardzo szybkie i niezakłócone przenoszenie różnych produktów – nawet na znaczne odległości. Przykładem mogą być centra logistyczne, magazyny pocztowe czy hale przeładunkowe.

Dlaczego warto zainwestować w transportery rolkowe?

Transportery rolkowe powinny być podstawowymi elementami systemu transportu międzyoperacyjnego. Są to nieskomplikowane, pracujące automatycznie urządzenia, dzięki którym można realnie zwiększyć wydajność pracy dowolnego zakładu produkcyjnego, magazynu, zaplecza logistycznego etc.

Bardzo ważną korzyścią wynikającą z inwestycji w przenośniki rolkowe jest odciążenie pracowników, którzy dziś odpowiadają za ręczne transportowanie towarów w obrębie zakładu, wykorzystując do tego wózki widłowe czy wózki paletowe.

Zautomatyzowanie transportu międzyoperacyjnego ma bezpośredni wpływ na komfort pracy osób zatrudnionych w zakładzie, zwłaszcza odpowiedzialnych za pracę magazynu i szeroko pojętego zaplecza. Urządzenia w zasadzie wyręczają pracowników, dzięki czemu mogą oni zostać skierowani do innych zadań. Jednocześnie maleje ryzyko wypadków przy pracy czy przewlekłych kontuzji spowodowanych nadmiernym obciążeniem kręgosłupa.

Dzięki transporterom rolkowym oraz innym elementom systemu transportu wewnętrznego, proces przenoszenia materiałów w obrębie zakładu przebiega znacznie szybciej. Przekłada się to na tempo produkcji, a tym samym na wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Nie zapominajmy również, że zautomatyzowana linia transportowa może pracować w trybie ciągłym, bez żadnych przerw, zwolnień chorobowych, urlopów etc.

Gdzie zamówić transportery rolkowe?

Aby w pełni wykorzystać potencjał transporterów rolkowych należy w pierwszej kolejności dopasować je do konkretnego zakładu – zarówno pod kątem rodzaju działalności (w tym przenoszonych produktów), jak i specyfiki obiektu. W tym celu radzimy skontaktować się z renomowanym producentem systemów transportu wewnętrznego – PROMUS Katowice.

PROMUS Katowice ma wieloletnie doświadczenie w realizacji linii transportowych i konstrukcji stalowych na potrzeby przemysłu. Spółka gwarantuje kompleksową obsługę, od doradztwa technicznego, przez projekt, produkcję, montaż, uruchomienie i przeszkolenie załogi, aż po objęcie całej instalacji serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Pełna oferta PROMUS Katowice jest dostępna na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/.

Więcej o transporterach rolkowych oraz ich roli w zwiększaniu wydajności przedsiębiorstwa można przeczytać na stronie.