reklama sklepu z materacami



Tapety do kuchni - czy to dobry pomysł?

Jak szybko odmienić kuchenne wnętrze? Czy tapeta do kuchni sprawdzi się zamiast płytek? I jak urządzić przytulne miejsce do gotowania połączone z jadalnią? W tym artykule odpowiadamy na te pytania.

 tapeta w kuchni

Czy można stosować tapetę zamiast płytek?

Tapeta zamiast płytek? Oczywiście! Płytki przetrwają wprawdzie lata i nawet po dłuższym czasie będą wyglądały jak nowe. Jeśli jednak nie planujesz dużych wydatków na remont w kuchni, zamiast płytek wybierz tapetę kuchenną. Łatwo położyć ją na ścianie, a jej koszt jest niższy niż zakup glazury. Co jest najlepsze w tapecie? Kiedy jej wzór przestanie Ci się podobać, bez większego problemu wymienisz ją na nową. Z płytkami nie będzie już tak łatwo. Wybierając je przy urządzaniu kuchni, decydujesz się na nie na lata. Tapetę możesz położyć nawet pod szafkami. Wybierz tylko odpowiedni rodzaj, żeby okleina przetrwała gotowanie i dawała się łatwo zmywać.

Rodzaje tapet do kuchni

Tapeta to szybki sposób na prostą i efektowną zmianę w kuchni. Dzięki niej przykryjesz mocno zabrudzone ściany i nierówne powierzchnie. Skoro już padła decyzja o tapecie, czas na jej wybór. Ponieważ w kuchni, szczególnie podczas gotowania wzrasta wilgotność powietrza, okleina musi być odporna na działanie pary wodnej. Jeśli ma też dobrze wyglądać, materiał nie może wchłaniać plam. Tapeta kuchenna musi być też zmywalna.

Do najtańszych należą tapety papierowe, jednak te nieodporne na wilgoć nie sprawdzą się w kuchni. Trwalszym materiałem jest winyl oraz włókno szklane i to z nich robi się okleiny kuchenne. Tapety z włókna szklanego swoją strukturą przypominają tkaninę. Należą do odpornych na wilgoć i wodę. Można je myć, a nawet szorować bez utraty ich właściwości i naruszania struktury.

Tapeta winylowa do kuchni – charakterystyka i rodzaje

Wierzchnia warstwa tapety wykonana jest ze spienionego lub gładkiego winylu. Spodnią warstwę stanowi papier lub syntetyczna włóknina – flizelina. Drugi materiał częściej stosuje się w tapetach zmywalnych do kuchni, ponieważ trwalej przylega do powierzchni ścian, wyrównując ich strukturę. Winylowa wierzchnia warstwa jest bardzo wytrzymała i odporna na działanie promieniowana UV. Położona w kuchni w miejscu mocno nasłonecznionym, przez lata zachowuje swoją kolorystykę. Z winylowej powierzchni łatwo usunąć plamy, bo nie wnikają w strukturę tapety kuchennej. Dodatkowa laminacja (pokrycie folią PCV) sprawia, że na okleinie nie widać oznak eksploatacji.

Zobacz także: Tapeta w kuchni – czy to dobry pomysł?

kuchnia

Jak zaaranżować kuchnię z jadalnią?

Wiesz już, jaki rodzaj tapety najlepiej położyć w kuchni. Teraz czas na dobranie wzoru. W kuchni połączonej z jadalnią zastosuj jednolity wzór, tak żeby powierzchnia pod blatem współgrała ze ścianą w części jadalnej. Do wyboru masz nie tylko gładkie wzory. Na większej przestrzeni świetnie będą prezentowały się roślinne lub geometryczne motywy. Chcesz pokryć tapetą tylko przestrzeń między szafkami, a blatem? Wybierz tapetę imitującą płytki, beton lub cegły. Aranżacje kuchni zależą od tego, jaki styl w niej panuje. Z nowoczesnymi wnętrzami dobrze komponują się tapety jednolite, te z efektem glamour, czyli błyszczące oraz okleiny z ceglanym, betonowym czy nawet drewnianym wzorem.

A jak urządzić kuchnię z salonem? Tapeta o intensywnych kolorach z wyrazistym wzorem położona na wszystkich ścianach w kuchni i salonie przytłoczy wnętrze. Dlatego urządzając taką przestrzeń, zdecyduj się na pokrycie tylko jednej powierzchni. Do kuchni możesz wybrać wzór kontrastujący ze stylem salonu. W ten sposób „oddzielisz” od siebie dwie przestrzenie.

Zobacz także: Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje

Inspiracje – kuchnia i jadalnia

W kuchni pod szafkami możesz położyć tapetę o jednolitym kolorze. W ten sposób stworzysz spokojne i zrównoważone wnętrze. O tapetę bez wzoru, znajdującą się pomiędzy szafkami a blatem, musisz regularnie dbać, usuwając z niej każdą plamę. Wzorzysta okleina przedstawiająca np. wzór portugalskich płytek będzie „ukrywała” zabrudzenia. W aranżacji jadalni czy kuchni sprawdzają się tapety z motywami z jedzeniem. Umilają czas spędzany na spożywaniu posiłków, a jednocześnie stanowią ciekawą dekorację.

Jeśli chcesz ocieplić wnętrze i sprawić, żeby stało się przytulniejsze, jedną z inspiracji do kuchni lub jadalni będzie tapeta w odcieniach brązu lub beżu. Jednolite kolory kuchenne dobrze skomponują się z wyrazistymi wzorami okleiny. W kolorowym wnętrzu, gdzie stoi dużo barwnych sprzętów, najlepiej wyglądać będzie tapeta zmywalna w pastelowych odcieniach.