reklama sklepu z materacami



Szklane mozaiki – co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na wykończenie łazienki, koniecznie zwróć uwagę na modne w ostatnim czasie płytki szklane typu mozaika. To, co je wyróżnia, to niepowtarzalny charakter oraz różnorodność i bogactwo odmian, które pozwalają na osiągnięcie naprawdę niebanalnych efektów. Jednak, aby je uzyskać, należy zadbać o to, aby były odpowiednio ułożone i zafugowane. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

mozaika szklana w łazience

Czym są szklane mozaiki?

Szklane mozaiki swoim wyglądem przypominają dziesiątki małych płytek ułożonych obok siebie. Tak powstawały mozaiki na przestrzeni wieków. Jednak obecnie oferowane produkty są zupełnie inne. Najważniejszą zmianą jest naklejanie poszczególnych elementów płytek mozaikowych na siatkę, papier lub folię. Zwykle mają one wymiary 30x30. Takie rozwiązanie zdecydowanie przyśpiesza ich układanie. Można je również rozciąć i dopasować nawet do bardzo nietypowych powierzchni. Najpopularniejsze są w dalszym ciągu mozaiki ceramiczne oraz szklane. Te ostatnie składają się z małych, oszlifowanych kafelków wykonanych ze szkła, w większości kolorowych, co nadaje im bardzo ciekawego charakteru. Wiele ciekawych modeli znajdziesz w sklepie Szklana Mozaika. Płytki mozaikowe mogą być umieszczone na dowolnej powierzchni, ale często są wykorzystywane jako element dekoracyjny na ścianach.

Jak ułożyć szklane mozaiki?

Płytki mozaikowe sprzedaje się w formie arkuszy, dzięki czemu ich montaż nie jest skomplikowany. Z technicznego punktu widzenia nie różni się on zbytnio od kładzenia klasycznych kafelków. Tutaj również trzeba odpowiednio przygotować podłoże – wyrównać je, zabezpieczyć przed wodą i ewentualnie zagruntować. Następnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego kleju, który potem nakłada się przy użyciu specjalnego grzebienia o najdrobniejszych zębach. Po wyrównaniu powierzchni należy już tylko przyłożyć arkusz dekoracji na ścianę w odpowiednim miejscu – lekko dociskając i dbając o odstępy przy użyciu krzyżyków dystansowych. W trakcie układania płytek mozaikowych zwracaj uwagę na ich równe ułożenie. Wykorzystaj do sprawdzenia ich właściwej pozycji poziomicę.

Jaki klej wybrać do płytek mozaikowych?

Kleje do płytek mozaikowych szklanych oparte są na tzw. białym cemencie. Charakteryzują się jasną barwą, są bardzo elastyczne i specjalnie dedykowane do tego rodzaju materiałów wykończeniowych. Do układania przezroczystej mozaiki ze szkła wykorzystaj zaprawę klejową białą lub srebrno-szarą.

Jak dobrać fugę do mozaiki szklanej?

Fugi uzupełnia się po położeniu mozaiki, ale już wcześniej warto zadbać o wybór odpowiedniej spoiny. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów. Pamiętaj, że kolor fugi dopasowany do szklanej mozaiki jest kwestią drugorzędną. Dużo większe znaczenie mają parametry produktu, który chcesz do tego celu wykorzystać. W przypadku łazienki spoina musi być wodoszczelna i odpowiednio elastyczna. Dzięki temu nie zacznie ona pękać w warunkach zmiennej temperatury i dość dużej wilgotności. Warto rozważyć zakup produktu odpornego na powstawanie pleśni i grzybów. Dopiero w drugiej kolejności możesz zacząć myśleć o odpowiednim kolorze fugi. Oczywiście musi być on pasować do wybarwienia samej mozaiki. Decydując się na kolorową fugę, musisz też pamiętać, że wpływa ona na trwałość okładziny. Dlatego też wybierz zaprawę fugową dobrej jakości, która zapewni Ci trwałość koloru i zabezpieczenie przed tworzeniem osadów wapiennych.

zdjęcie mozaiki

Jak fugować szklane mozaiki?

Po wyborze odpowiedniej zaprawy fugowej do mozaiki szklanej pozostaje Ci już tylko jej aplikacja. Cały proces powinien odbywać się dopiero wówczas, gdy szczeliny między kafelkami będą całkowicie suche. Fugowanie jest stosunkowo prostym zabiegiem i może je z wykonać nawet niezbyt doświadczona osoba. Jak je wykonać? Przygotuj produkt do nakładania zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie nakładaj spoinę za pomocą gumowej pacy, zwracając uwagę na równe uzupełnienie szczelin. Nadmiar produktu usuń za pomocą mokrej szmatki po wstępnym przeschnięciu wypełnienia. W przypadku płytek ze szkła jest to niezwykle ważne, gdyż nawet drobne drobinki fug mogą je zmatowić i wpłynąć na ostateczny efekt. Jeśli zachowasz odpowiednią staranność, to na pewno nie pojawią się żadne problemy.

Do jakich pomieszczeń pasuje szklana mozaika?

Płytki mozaikowe doskonale sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach, narażonych na wilgoć. Najczęściej są więc wybierane do łazienki. W przypadku tych pomieszczeń, montuje się na ścianie, a także jako obudowa luster, brodzików, ścian prysznicowych i wanien. Ze względu na dużą odporność na wysokie temperatury stanowią one też idealną alternatywę dla klasycznych płytek w kuchni. Bardzo ciekawe efekty osiągniesz, jeśli położysz mozaikę w nad piecem, jako dekoracja blatu i obok kącika jadalnego. Możliwości zastosowania mozaiki ogranicza Ci tylko Twoja wyobraźnia.

Decydując się na płytki mozaikowe w kuchni, łazience czy nawet innym pomieszczeniu, wybierasz delikatność, ciekawą aranżację i nietuzinkowe rozwiązanie. Będzie ona idealnym dodatkiem do każdego wnętrza, dlatego też warto przemyśleć jej zakup.