Pufy na taras – czy to dobre rozwiązanie?
Przytulny taras wymaga zastosowania odpowiednich mebli wypoczynkowych. Najczęściej są to wygodne leżaki, fotele lub sofy, zapewniające miejsce do siedzenia dla domowników i ich gości. Innym rozwiązaniem są niewielkie, ale przy tym bardzo praktyczne pufy. Kiedy i do czego warto je wykorzystać? Na jakie meble postawić na różnych typach tarasów? Czy puf służy wyłącznie do siedzenia? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części artykułu.
Pufy na taras – praktyczne meble do ogrodu
Czym są pufy? To niewielkie siedziska, o skrajnie uproszczonej budowie. Nie mają najczęściej oparcia i przybierają formę małych stołeczków, na trzech lub czterech nóżkach lub prostych brył geometrycznych (walców, prostopadłościanów) z siedziskiem na górze.
Pufy wykorzystuje się równie chętnie w domach, w pomieszczeniach rekreacyjnych, jak i na tarasach, gdzie stanowią idealne uzupełnienie zestawu mebli wypoczynkowych lub główny typ siedzisk, co przydaje się zwłaszcza na niewielkich balkonach lub ciasnych tarasach.
Niekiedy praktyczne siedzisko spełnia na zewnątrz więcej zadań. Może być równocześnie wygodnym taboretem, podnóżkiem lub stolikiem, a także zapewniać dodatkowe miejsce do magazynowania drobnych akcesoriów ogrodowych. Niektóre meble da się nawet wykorzystywać jako mini lodówki plenerowe, jak choćby wielofunkcyjne produkty od Bazkar.
Z czego produkuje się pufy na taras?
Pufy do salonu lub sypialni to najczęściej meble tapicerowane. Nieco inaczej wyglądają elementy wyposażenia, których używa się na co dzień na zewnątrz. Meble ogrodowe wykonuje się bowiem z trwałych materiałów. Może to być metal lub drewno, pokryte warstwą regularnie odświeżanego impregnatu. Takie rozwiązania wiodą prym w aranżacjach klasycznych lub ogrodach retro.
Inną opcją są pufy z tworzywa sztucznego, a zwłaszcza polipropylenu lub technorattanu. Takie produkty idealnie wpisują się w przestrzenie nowoczesne i minimalistyczne, choć modele z plecionki lub imitujące słoje drewna da się też wykorzystać w ogrodach tradycyjnych. Takie materiały są w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne (deszcz, wilgoć, promieniowanie UV). Dzięki temu dłużej utrzymują optymalny wygląd i wysoką funkcjonalność.
Jak poprawić komfort siedzenia – pufy a praktyczne dodatki
Pufy z drewna, metalu i tworzywa sztucznego, z których korzysta się do siedzenia na tarasie, warto wzbogacić o praktyczne dodatki, podnoszące komfort wypoczynku.
Co jest niezbędne? Podstawą są oczywiście efektowne poduszki. Idealnie pasują do kształtu siedziska, zapewniając wygodę i miękkość podczas nawet wielogodzinnego przebywania na świeżym powietrzu. Poduchy chronią też przed oparzeniem skóry od nagrzanej promieniami słońca powierzchni mebla (zwłaszcza w przypadku zestawu ciemnych puf).
Z drugiej strony piękne poduszki poprawiają wygląd wyposażenia ogrodowego – dodają koloru, odmieniają styl aranżacji, pozwalają odświeżyć przydomową przestrzeń, bez nadmiernych kosztów, zawsze gdy ma się na to ochotę.
Jeśli przez pewien czas nie używa się puf (i innych mebli ogrodowych), warto dokładnie okryć je plandeką lub dopasowanymi pokrowcami na meble ogrodowe. Minimalizuje to ryzyko uszkodzeń oraz niepotrzebnego zabrudzenia powierzchni siedzisk.
Na jakim tarasie ustawić pufy – najpopularniejsze nurty ogrodowe a wygodne siedziska
Pufy do ogrodu pasują w zasadzie do każdej modnej obecnie aranżacji. Wykorzystuje się je zwłaszcza na tarasach minimalistycznych i skandynawskich. W takich miejscach stawia się na proste, geometryczne modele z poduszkami jednokolorowymi lub w efektowne pasy i kratki. Konstrukcja takiego mebla bywa wykonana z metalu, drewna bądź tworzyw sztucznych.
Nieco bardziej dekoracyjne są meble na tarasach boho, retro lub orientalnych, gdzie pojawiają się produkty z plecionek (lub imitujące plecionki) z poduszkami w dekoracyjne wzory (np. motywy folkowe lub marokańskie koniczyny) w rozmaitych kolorach, wpisujące się w aranżację oraz dopasowane do estetyki elewacji budynku i samego ogrodu.
Pufy na taras – wygoda i estetyka w przydomowym terenie
Pufy są niewielkie i niezmiernie praktyczne. Można ustawić je jako dodatek do dużego zestawu mebli na tarasie lub wykorzystać jako podstawowe siedziska, jeśli nie dysponuje się nadmiernym metrażem. Używa się ich jako siedzisk, stolików lub schowków we wszystkich najmodniejszych obecnie ogrodach.
Trudno się zatem dziwić, że zyskują coraz większą popularność wśród bardzo wymagających użytkowników – jako meble praktyczne i stylowe równocześnie.