reklama sklepu z materacami



Porządek w ogrodzie. Jak przygotować się na zimę?

Koniec lata to świetny moment na zaplanowanie jesiennych prac w ogrodzie. W tym czasie szczególnie warto zadbać o organizację i porządek: przeanalizować, gdzie będziemy składować drewno i jak zabezpieczyć sprzęt ogrodowy oraz sportowy. Sprawdzamy dostępne rozwiązania.

 ogrodowy domek na narzędzia

Przechowywanie narzędzi ogrodowych

Brak dedykowanego pomieszczenia gospodarczego to problem wielu osób, które posiadają nowe domy. Zazwyczaj budowa domu jednorodzinnego to duży wydatek i wiele osób decyduje się początkowo na budowę i wykończenie niezbędnych pomieszczeń. Odchodzi się już mocno od budowania domów z piwnicami ze względu na dodatkowe koszty budowy. Garaże z kolei wybiera się jednostanowiskowe, zatem często brakuje w nich miejsca na zorganizowanie składziku.

Jeśli garaż powoli zamienia się w pomieszczenie gospodarcze, a samochód stoi przed domem, to warto już teraz pomyśleć o porządku i odpowiedniej organizacji przestrzeni.

Pierwszą rozsądną opcją byłoby wybudowanie budynku gospodarczego, jednak koszt jego postawienia może przekraczać nawet 30 tys. złotych. Drugą opcją – dużo tańszą – jest postawienie domku ogrodowego na zgłoszenie, czyli budynku wolno stojącego, który nie przekracza powierzchni 35 m2.

Domki ogrodowe na narzędzia i sprzęt

Domek ogrodowy firmy Sodas to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W zależności od potrzeb można dobrać metraż budynku oraz dodatkowe funkcje (np. sauna).

Warto zwrócić uwagę na domki ogrodowe z wiatami – dadzą dodatkowe miejsce np. na przechowywanie drewna lub mebli ogrodowych. Wiatę można zabezpieczyć specjalnym materiałem, by sprzęt pod nią był chroniony.

Domek ogrodowy można zagospodarować na miniwarsztat - półki, szuflady i specjalne regały, do tego blat roboczy. W ten sposób niewielka przestrzeń będzie uporządkowana.

Najlepszy czas na budowę domku ogrodowego

Budowa domku ogrodowego nie jest skomplikowana, jednak wymaga doświadczenia, sprzętu i umiejętności. Drugą ważną kwestią jest czas – należy pamiętać, że domek do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak należy zgłosić jego budowę. Potrzebujemy zatem czasu na złożenie wniosku i odczekanie 21 dni na przyjęcie go przez urząd (jeśli po 21 dniach od złożenia wniosku urząd go nie odrzuci, możemy działać).

Kiedy najlepiej zacząć? Końcówka lata, czyli sierpień i wrzesień będą odpowiednimi miesiącami. W tym czasie możemy np. zamówić odpowiedni budynek i uzgodnić jego montaż. Sam montaż wymaga również przygotowania trwałego podłoża czyli np. zrobienie wylewki, kostki brukowej czy osadzenia bloczków betonowych.

Wcześniej konieczne jest również utwardzenie gruntu, na którym zamierzamy postawić konstrukcję. Przed rozpoczęciem budowy należy go wyrównać oraz oczyścić z trawy, krzaków oraz chwastów. Każda z tych prac wymaga czasu, zatem jeśli chcemy na początku zimy mieć już w pełni zorganizowaną przestrzeń na sprzęt ogrodowy, to warto prace rozpocząć już latem.