Płyty lakierowane MDF Favorit – co musisz o nich wiedzieć?

Płyty meblowe MDF to jeden z najbardziej popularnych surowców, które wykorzystywane są od lat tak do produkcji mebli, jak i szeregu innych elementów wyposażenia wnętrz. Na rynku znaleźć można zarówno płyty meblowe o niewykończonej powierzchni, jak i foliowane, laminowane, fornirowane czy właśnie lakierowane, o których będzie mowa w tym artykule. Dowiedz się jak powstaje płyta lakierowana MDF Favorit, jakie posiada zalety i do których rozwiązań jest wręcz niezastąpiona.

salon z płytą lakierowaną MDF

Jak powstaje płyta lakierowana MDF Favorit?

Płyta MDF (z ang. medium-density fibreboard) jest płytą o średniej gęstości. Ten produkt drewnopochodny powstaje poprzez sprasowanie włókien drzewnych z dodatkiem łączących oraz utwardzających klejów i żywic. Proces ten wykonywany jest w warunkach wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. Tego typu płyty są materiałem charakteryzującym się tak jednorodną gęstością, jak i jednakowym składzie surowcowym w całym przekroju. Te dwie cechy sprawiają, że płyty meblowe MDF mają świetną obrabialność mechaniczną.

Tego typu produkty powstają poprzez powlekanie i nakładanie lakieru UV na powierzchnię surowych płyt MDF. Lakierowanie płyt meblowych, będące jedną z popularnych form wykończenia tych produktów tworzy praktyczną powłokę ochronną, stanowi zabezpieczenie dla MDF Favorit przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak choćby wilgoć czy kurz. Taki sposób wykończenia powierzchni materiałów drewnopochodnych, do których zaliczają się płyty lakierowane MDF Favorit to również nadanie im eleganckiego, estetycznego wyglądu.

Płyty lakierowane MDF Favorit – zalety i zastosowanie

Jak już zostało wyżej wspomniane, płyta lakierowana MDF Favorit dzięki zastosowaniu takiego wykończenia, jest o wiele bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych niż ich surowe odpowiedniki. Powłoka ochronna zabezpiecza głębsze warstwy płyty MDF przed dostaniem się tam wilgoci. Ponadto nieporowata, gładka powierzchnia płyt meblowych nie wchłania zabrudzeń, a także nie przyciąga kurzu.

Płyty lakierowane MDF Favorit bez obaw można przecierać wilgotną ściereczką i korzystać ze środków konserwujących. Dzięki zastosowaniu lakieru UV kolekcja Favorit jest także odporna na blaknięcie oraz odbarwienie. To sprawia, że stanowią idealny materiał meblowy np. do wykonania frontów szafek. Płyty lakierowane MDF Favorit dostępne są w dwóch formach wykończenia Ultra Gloss (UG), czyli w połysku oraz Ultra Matt (UM), czyli zdobywającym wielu zwolenników, delikatnym macie.