reklama sklepu z materacamiPlaga szkodników w ogrodzie- jak z nimi walczyć?

Każda osoba mająca swój własny ogród wie, ile pracy oraz czasu potrzeba, aby należycie pielęgnować go przez cały rok. Dlatego właśnie najgorszą zmorą ogrodników są wszelkiego rodzaju szkodniki, które mogą całkowicie zrujnować plony. A wtedy cały wysiłek idzie na marne. Dlatego właśnie nie brakuje pytań, jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie?

ślimak na sałacie w ogrodzie

Jakie szkodniki można spotkać w ogrodach?

Aby dobrać skuteczny sposób przeciwdziałania wobec nieproszonych gości, należy w pierwszej kolejności ustalić, z czym właściwie mamy do czynienia. Niestety szkodników w ogrodzie nie brakuje. Należą do nich zarówno owady, jak i większe stworzenia. Do najczęściej wymienianych zaliczają się, chociażby:

  • - mszyce,
  • - ślimaki,
  • - gąsienice,
  • - krety,
  • - myszy
  • - szpaki.

A to tylko początek listy. W zależności co akurat rośnie w ogrodzie, trzeba liczyć się z konkretnymi pasożytami, które upodobały sobie pewne gatunki roślin. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla owoców czy warzyw, inne z kolei dla kwiatów doniczkowych bądź rabatkowych.

Jakie szkody mogą wyrządzić w ogrodzie?

Zależeć to może od tego, o jakim szkodniku akurat mowa. W tym przypadku małe wcale nie oznacza mniej inwazyjnego. W zasadzie owady czy inne niewielkie stworzenia mogą spowodować obumieranie roślin od środka. Często również obgryzają ich korzenie lub wygryzają dziury w liściach, co znacznie psuje ich wizualny efekt. Większe zwierzęta mogą z kolei wyjadać uprawy lub niszczyć miejsca, gdzie one rosną.

Oczywiście zwierzęta nie robią tego złośliwie, ale to wcale nie zmienia faktu, że ogrodnicy za wszelką cenę starają się ich pozbyć, a tym samym chronić swoje ogrody czy uprawy.

Jak walczyć ze szkodnikami?

Sposób przeciwdziałania trzeba dostosować do pasożytów, które akurat zalęgły się w ogrodzie. Oczywiste jest, że środek przeciw ślimakom, na nic się zda w walce z gryzoniami. Najpierw należy więc ustalić zagrożenie, a dopiero potem zacząć działać. Przyjrzyjmy się kilku szkodnikom z wymienionej u góry listy.

Mszyce

Są często spotykanymi szkodnikami w ogrodzie. Odpowiadać za to może, chociażby fakt, że ich pokarmem mogą stać się nie tylko warzywa, ale również rośliny ozdobne czy nawet drzewa. Dowodem na ich obecność są powykręcane liście roślin lub nawet zahamowanie ich wzrostu. Stanowią więc poważne zagrożenie. Jak im przeciwdziałać?

W początkowej fazie ich aktywności można zastosować odpowiednie preparaty insektobójcze, które można znaleźć w sklepach ogrodniczych. 

Jeśli jednak ktoś ogranicza tego typu chemiczne substancje, naturalnym sposobem na zminimalizowanie ryzyka inwazji mszyc oraz innych owadów, jest posadzenie w ogrodzie roślin bogatych w olejki eteryczne takie jak np.: lawenda czy komarzyca. 

Ślimaki

Walka z tymi szkodnikami jest szczególnie zaciekła w okresach deszczowych lub o dużej wilgotności powietrza. Właśnie wtedy wychodzą one na żer, a ich łupem mogą paść niemal wszystkie części roślin, od liści, po łodygi oraz pąki.

Aby ograniczyć ich liczebność, można je własnoręcznie odławiać. Nie jest to jednak najskuteczniejszy sposób, kiedy ma się do czynienia z większą ich ilością. Innym sposobem walki jest stosowanie granulatów zawierających fosforan żelaza, który sam w sobie nie jest groźny ani dla środowiska, ani innych zwierząt. Zaś dla ślimaków jest zabójczy. 

Ponownie z rozwiązaniem przychodzą także specjalne gatunki roślin, które przeciwdziałają zalęganiu się szkodników w ogrodzie. W tym przypadku są to: aksamitki oraz nagietki.