reklama sklepu z materacamiOkna w garażu blaszanym

Jeżeli chcemy, aby nasza konstrukcja blaszana pełniła rolę tylko schronu dla samochodu, to okna nie są niezbędne. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, okna i świetliki będą niezastąpionym dodatkiem.

blaszak z bramą, drzwami i oknem

Dlaczego warto zainstalować okna w garażu blaszanym?

Promienie słoneczne wpadające do garażu poprzez okna pozwolą nam nie tylko na zaoszczędzenie na energii elektrycznej, ale również wpłyną pozytywnie na atmosferę pomieszczenia oraz zapewnią lepszą wentylację i dopływ świeżego powietrza.

Dzięki światłu słonecznemu będziemy mogli łatwiej rozpakować czy zaparkować samochód. Naturalne światło pomoże podczas majsterkowania, prac przy aucie czy przy codziennym korzystaniu z pomieszczenia gospodarczego. Dodatkowo, promienie słoneczne mogą ogrzać wnętrze np. garażu tynkowanego.

Jakie okna wybrać?

Do garażu polecamy okna wykonane z PCV, jest to materiał odporny na zniszczenia, a także łatwy w konserwacji. Dodatkowo, PCV jest odporne na pleśń, szkodniki oraz zapewnia dobrą izolację cieplną.

Okna garażowe powinny być odporne na włamania – najlepiej zainwestować w szybę antywłamaniową oraz klamkę z kluczykiem. Ciekawym zamiennikiem będzie okno uchylne, które także jest odporne na próby włamania.

blaszak z oknami przed tynkowaniem

Kupując okna do blaszaka najlepiej postawić na modele energooszczędne, zapewniające mikrowentylację oraz ograniczające ochładzanie się pomieszczenia. Jeśli garaż jest ogrzewany, warto zakupić model charakteryzujący się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Pozwoli to na ograniczenie strat energii cieplnej oraz zaoszczędzenie pieniędzy. Współczynnik przenikania ciepła okien nie powinien przekraczać 0,8 W/m².K. W pomieszczeniach nieogrzewanych wystarczą okna jednokomorowe, a nawet jednoszybowe.

Najlepiej montować okna wysoko, tuż pod dachem – sprawi to, że do wnętrza będzie wpadało dużo promieni słonecznych, które w ciągu dnia oświetlą pomieszczenie. Dodatkowo, takie rozmieszczenie pozwoli nam na zachowanie prywatności – nikt nie będzie w stanie zajrzeć przez nie do środka.

Proponujemy także świetliki - możemy je zamontować pod dachem, ale nigdy nie na dachu. Co prawda, nie zapewnią dopływu świeżego powietrza, ale pozwolą na oświetlenie wnętrza naturalnym światłem oraz ochronią przed włamaniem.

Co więcej, w naszej ofercie do wyboru są okna w białym i brązowym kolorze. Możemy dopasować je do garażu oraz otoczenia, tak aby nasze podwórko odznaczało się schludnym i estetycznym wyglądem.

Okna w garażach blisko granicy posesji

Jeżeli nasz garaż stoi zbyt blisko granicy posesji to niestety nie możemy instalować w nim okien - konieczne jest zachowanie 4 metrów odległości. W przypadku gdy odstęp wynosi mniej, ale nie mniej niż 3 m, możemy zamontować przeszklenia nieprzezroczyste i nieotwieralne. Dodatkowo, takie przeszklenia nie mogą zajmować więcej niż 10% powierzchni danej ściany. Garaż blaszany o długości mniejszej niż 5,5 m i wysokości mniejszej niż 3 m, nie może być wyposażony w tradycyjne okna oraz drzwi.

Okna niezastąpionym dodatkiem

Zamontowanie okien w garażu nie tylko pozwoli nam na doświetlenie pomieszczenia czy wprowadzenie przyjemniejszego klimatu, ale także odpowiednia cyrkulacja powietrza sprawi, że wilgoć i korozja nie będą naszym problemem.

Marek Matuszek - blaszaki.com