reklama sklepu z materacami



O ile wzrosły ceny materiałów w 2022 i jak obliczyć kosztorys budowy domu?

Ceny materiałów budowlanych, a tym samym koszty budowy domu, znacznie wzrosły na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ogromny skok cen rozpoczął się niedługo po pierwszych miesiącach pandemii, a rok 2021 przyniósł jeszcze większe podwyżki. Niestety nowy rok zapowiada się również bardzo drogo. O ile wzrosły ceny materiałów w 2022 i jak obliczyć kosztorys budowy domu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tekście.

obliczanie kosztów budowy domu

Wzrost cen materiałów w ostatnim roku

W ostatnim roku ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły, co jest związane z inflacją, niedoborami w łańcuchu dostaw, rosnącymi kosztami energii elektrycznej i gazu. Zgodnie ze statystykami ceny materiałów budowlanych w styczniu 2022 roku były wyższe średnio o 28%, w porównaniu do stycznia 2021 roku. Na dodatek teraz do tych wszystkich czynników, powodujących wzrost cen, dochodzi wojna na Ukrainie i słabość polskiej gospodarki. Oznacza to, że dalszy wzrost cen jest nieunikniony. Ceny niektórych materiałów budowlanych w czasie 12 miesięcy zmieniły się naprawdę znacząco. Przykładowo za drewno trzeba płacić o 90% więcej, za stal 100%, a farby i lakiery ponad 30% więcej. Do tego podwyżki powodują presję płacową, a więc wynajęcie ekipy budowlanej będzie jeszcze bardziej kosztowne.

Zgodnie z informacjami z Polskiej Izby Budowlanej, można stwierdzić, że podwyżki będą dotyczyć przede wszystkim chemii budowlanej, której ceny wzrosną w najbliższym czasie o kolejne 40%. Podobnie ma wyglądać sprawa z wełną mineralną. Nie wiadomo także, czy te wzrosty cen ograniczą inwestycje prywatne i czy zmuszą ludzi do zakupu domów od deweloperów. To drugie rozwiązanie jest niekorzystne, nie tylko ze względu na ceny, ale także jakość nieruchomości. Niestety prognozy dla rynku budowlanego nie są optymistyczne.

budowa budynku mieszkalnego

Jak obliczyć kosztorys budowy?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, powinien odpowiednio oszacować koszty. W ten sposób można uniknąć przykrych niespodzianek, a także przygotować się na wszystko finansowo i psychicznie. Oczywiście w obecnych warunkach zawsze lepiej założyć od 10 do 30% ponad budżet, jednak i tak kosztorys dużo umożliwia inwestorom. Przykładowo budowa domu o powierzchni od 100 do 140 metrów kwadratowych (a takie są najczęściej wybierane przez Polaków) kosztuje od 330 do 640 tysięcy złotych. Wszystko zależy od zastosowanych technologii, czasu budowy, materiałów i tak dalej. Cena za metr kwadratowy budowy wynosi minimum 3 tysiące złotych, jednak do tego trzeba jeszcze doliczyć inne koszty, a także późniejsze wykończenie i urządzenie nieruchomości. W sytuacji, gdy budżet nie jest wystarczający, najlepiej zdecydować się na nieco mniejszy dom lub nieruchomość z możliwością adaptacji poddasza użytkowego.

uszkodzona cegła ceramiczna - pustak do budowy domów

Jaki projekt domu wybrać?

Warto sprawdzić projekty domów parterowych z pracowni Domowe Klimaty. To właśnie na tej stronie dostępny jest szeroki wybór projektów dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Każdy, komu zależy na obniżeniu kosztów budowy domu, powinien zdecydować się na niewielki dom parterowy. Z kolei osoby, które chcą obniżyć późniejsze koszty użytkowania nieruchomości, powinny wybrać dom energooszczędny. W ten sposób można zmniejszyć koszt ogrzewania, klimatyzacji, a tym samym obniżyć swoje rachunki.

Zobacz 5 nowoczesnych projektów domów z energooszczędnym podejściem do ogrzewania pompą ciepła