reklama sklepu z materacami



O czym trzeba pamiętać, projektując oświetlenie ewakuacyjne?

Oświetlenie ewakuacyjne umożliwia opuszczenie pomieszczenia lub budynku w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

zielone oświetlenie ewakuacyjne

W przypadku tego rodzaju oświetlenia niezwykle ważne jest to, aby działało w sposób automatyczny i odpowiednio szybko oraz gdy odłączone zostanie zasilanie podstawowe. W związku z rolą oświetlenia ewakuacyjnego podczas projektowania i instalowania zachować szczególną ostrożność i dbałość o szczegóły.

Jaką funkcję pełni oświetlenie ewakuacyjne?

Rolą oświetlenia ewakuacyjnego jest nie tylko rozświetlenie wyjścia, ale także całej drogi, którą trzeba pokonać, by do niego dotrzeć. Ponadto musi zawierać znaki informujące, w którą stronę podążać oraz umożliwiać zlokalizowanie sprzętu gaśniczego. System ten musi działać niezwykle szybko i w sposób automatyczny, a natężenie światła powinno być uzależnione od miejsca, w którym jest instalowany – z założeniem, że światło to musi być na tyle intensywne, by umożliwić odnalezienie drzwi na zewnątrz.

Gdzie konieczna jest instalacja oświetlenia ewakuacyjnego?

Zgodnie z przepisami prawa oświetlenie ewakuacyjne powinno być zamontowane w szpitalach, wielokondygnacyjnych budynkach, kinach, innych salach widowiskowych czy konferencyjnych oraz obiektach sportowych, w których jednocześnie może się znajdować powyżej 200 osób.

W przypadku budynków produkcyjnych i magazynów, ich powierzchnia musi przekraczać 2000 m2, by istniała konieczność instalacji tego oświetlenia. Jednak jest ono zalecane niezależnie od metrażu, ponieważ nie stanowi drogiej inwestycji, a może w rzeczywisty sposób uratować życie.

Projektowanie oświetlenia ewakuacyjnego

Oświetlenie awaryjne musi być wykonane z kabli ognioodpornych, a oprawy oświetlenia powinny znajdować się co najmniej na wysokości dwóch metrów. Niezwykle ważne jest, żeby system ten spełniał wymogi określonych norm oraz by dokonywany był przegląd techniczny co najmniej raz do roku.

Projektując oświetlenie ewakuacyjne, warto mieć na uwadze rodzaj budynku, w którym będzie się ono znajdować oraz osoby, które potencjalnie mogą z niego korzystać. Warto zastanowić się, ile czasu i światła potrzebują, aby ewakuować się w sytuacji stresującej.

Niezwykle ważne jest rozmieszczenie znaków ewakuacyjnych w sposób logiczny i umożliwiający łatwe odnalezienie drogi do wyjścia. Więcej o tym, jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie ewakuacyjne, znajduje się na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/59364/wybrane-aspekty-projektowania-awaryjnego-oswietlenia-ewakuacyjnego/.