reklama sklepu z materacamiNowy podnośnik nożycowy? A może używany? Podpowiadamy, co wybrać

Podnośniki nożycowe to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Ułatwiają i przyspieszają wykonywanie wielu różnych prac na wysokości. Spora grupa inwestorów staje przed pytaniem – czy lepiej kupić podnośnik nożycowy nowy, czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup używanej maszyny. Wyjaśniamy!

podnośnik nożycowy

Podnośnik nożycowy używany i nowy – jak wybrać najlepszy?

Zanim zdecydujesz, czy lepszym wyborem będzie nowy czy używany podnośnik nożycowy, zastanów się, jakich parametrów oczekujesz od takiego urządzenia. To, czy będzie ono pochodziło z pierwszej czy z drugiej ręki, jest poniekąd kwestią drugorzędną. Liczy się przede wszystkim to, czy sprawdzi się w wykonywanych zadaniach oraz spełni Twoje oczekiwania. 

Przed zakupem podnośnika nożycowego, zweryfikuj następujące parametry techniczne maszyny:

  • - wysokość podnoszenia,
  • - udźwig, 
  • - ciężar własny podnośnika,
  • - powierzchnia platformy roboczej, 
  • - napęd (elektryczny/hydrauliczny), 
  • - dodatkowe funkcje i udogodnienia.

Pamiętaj, że zarówno używany, jak i nowy podnośnik nożycowy powinien być dobrze dobrany do prac, które masz zamiar wykonywać za jego pomocą. Duże znaczenie ma więc to, w jakiej branży działasz, jakich zadań najczęściej się podejmujesz i w jakich miejscach to robisz. Ostatnia kwestia jest istotna przede wszystkim ze względu na ciężar własny maszyny i jej zasięg.

 

Podnośnik nożycowy nowy – zalety i wady

Główną zaletą nowego podnośnika nożycowego jest to, że jest on w idealnym stanie technicznym. Nie ma zatem ryzyka, że niedługo po zakupie wyjdą na jaw usterki. Mogą być one kosztowne w naprawie, a dodatkowo powodować przestoje w pracy urządzenia i w funkcjonowaniu całej firmy. 

Kolejną zaletą jest szeroki wybór urządzeń, które można znaleźć w asortymencie producentów i dystrybutorów. Możesz określić, jakie parametry Cię interesują i z pewnością znajdziesz model spełniający Twoje oczekiwania. 

Zakup nowego podnośnika nożycowego jest polecanym wyborem, jeśli masz w planach intensywną i regularną eksploatację maszyny. Wówczas zyskujesz pewność, że zakup się zamortyzuje.

Podstawowymi zaletami nowych urządzeń są więc: 

  • niezawodność, 
  • doskonały stan techniczny,
  • szeroki wybór interesujących modeli, 
  • gwarancja producenta na nowe maszyny.

Jakie są wady takiej decyzji zakupowej?

Dość oczywistym minusem jest znacznie wyższa cena nowego podnośnika nożycowego w stosunku do starszych maszyn. Nie każda firma może sobie pozwolić na tak duży wydatek. Nie zawsze również zwróci się on w krótkiej perspektywie czasu. 

 

Używane podnośniki nożycowe – czy warto?

Zaletą zakupu maszyn z drugiej ręki jest przede wszystkim relatywnie niska cena. Dzięki temu niemal każda firma może sobie pozwolić na uzupełnienie swojej floty o używany podnośnik nożycowy (np. taki jak z oferty GIZO, firmy, która od 40 lat specjalizuje się w sprzedaży zwyżek). To umożliwi jej rozwój i podejmowanie nowych wyzwań biznesowych. 

Używane podnośniki nożycowe mogą wydawać się nieco bardziej ryzykowną inwestycją. Nie można mieć stuprocentowej pewności, w jaki sposób były eksploatowane oraz czy poprzedni właściciel prawidłowo je serwisował i konserwował. 

Jednak nie zawsze zakup używanego podnośnika nożycowego jest obarczony ryzykiem. Jeśli wybierzesz egzemplarz z oferty godnego zaufania sprzedawcy, możesz obniżyć je niemal do zera. Maszyny używane są poddawane precyzyjnym kontrolom stanu technicznego. Jeśli coś nie działa prawidłowo, usterka jest naprawiana lub wybrany egzemplarz w ogóle nie trafia do sprzedaży. 

Kluczem do sukcesu jest więc kupowanie używanych maszyn w miejscach, które gwarantują ich jakość i dobry stan techniczny. Wówczas można nabyć urządzenie znacznie taniej, a jednocześnie ograniczyć ryzyko związane z awaryjnością.