reklama sklepu z materacamiNowoczesna aranżacja tarasu – o czym warto pamiętać?

Taras to naturalne przedłużenie budynku oraz łącznik domu z ogrodem. W efekcie jest to miejsce, które może służyć nie tylko do rekreacji, ale również do przyjmowania gości. Jak go zatem zaaranżować? Jakich materiałów warto użyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

taras z zestawem mebli wypoczynkowymi

Nowoczesna aranżacja tarasu – zadaszenie

W zależności od projektu domu taras może być zadaszony (np. jeśli znajduje się w podcieniu lub założeniem jest przedłużona połać dachu) lub nie. W tym drugim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, by dobudować zadaszenie. Obecnie najczęściej wykorzystuje się w tym celu pergole, które są nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. Doskonale wpisują się również w nowoczesną architekturę oraz komponują z innymi elementami, czego przykładem może być ogrodzenie panelowe. Panel ogrodzeniowy może bowiem nie tylko kolorystycznie odpowiadać pergoli, ale również posiadać ten sam kształt. Innym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie zadaszenia, które może wspierać się zarówno na drewnianej, jak i stalowej konstrukcji. W tym przypadku do pokrycia wykorzystuje się z reguły ten sam materiał co w przypadku dachu budynku lub transparentne panele PVC.

Co na podłogę tarasu?

Bardzo ważną kwestią w przypadku aranżacji tarasu jest wybór materiałów, z których zostanie wykonana podłoga. Warto bowiem pamiętać, że muszą być one nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również sprawdzać się w warunkach zewnętrznych, czyli być odporne na wilgoć, a także wysokie i niskie temperatury. W efekcie nie są zalecane między innymi panele winylowe, które z jednej strony są antypoślizgowe oraz odporne na działanie wysokich temperatur, ale z drugiej ich mankamentem jest brak odporności na mróz. Z czego zatem wykonać podłogę na tarasie? Najpopularniejszym rozwiązaniem z pewnością jest gres, który znajduje zastosowanie na tarasach i balkonach już od dziesiątek lat. W ostatnim czasie jednak dużą popularnością cieszą się płytki betonowe lub kamienne. Niezależnie od wybranego rozwiązania należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego kleju, który musi być nie tylko mrozoodporny, ale również elastyczny, a także wykonaniu właściwej izolacji podłoża oraz spadków. Innym rozwiązaniem może być położenie deski kompozytowej, która dzięki swoim parametrom jest nie tylko trwała, ale również łatwa w pielęgnacji i utrzymaniu czystości. W tym przypadku należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich legarów oraz szczelin dylatacyjnych.

Jak zaaranżować taras?

Warto mieć świadomość, że aranżacja tarasu nie sprowadza się wyłącznie do wykonania zadaszenia oraz podłogi. Oczywiście jest to podstawa, jednak równie ważne są odpowiednie barierki, a także schody umożliwiające zejście do ogrodu (w przypadku, gdy taras znajduje się powyżej poziomu działki). Przekłada się to bowiem nie tylko na funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo korzystania z tarasu. Kwestią, której nie warto pomijać, jest także oświetlenie. W tym przypadku umożliwia ono przebywanie na tarasie po zmroku, co sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy przyjmujemy tam gości. Poza tym odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala nadać temu miejscu charakter. W związku z tym dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie głównego źródła światła oraz dodatkowych żarówek, które będą pełniły funkcję dekoracyjną. Ostatnim elementem są meble, które powinny umożliwiać komfortowe spędzanie czasu na tarasie. Co ważne, warto dostosować je do liczby osób, które z reguły będą tam przebywały, a także pozostawić wolne miejsca dla gości. W efekcie taras będzie miejscem komfortowym oraz funkcjonalnym.

Podsumowując, należy stwierdzić, że obecnie taras to w sezonie letnim dodatkowe pomieszczenie, które może odgrywać wiele ról. Jego funkcjonalność w dużej mierze uzależniona jest od odpowiedniego zaplanowania przestrzeni oraz jej aranżacji.