reklama sklepu z materacami



Lampy stojące podłogowe – gdzie je ustawić?

W domowych wnętrzach wykorzystuje się rozmaite rodzaje lamp, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort korzystania ze wszystkich przestrzeni. Jednym z popularniejszych typów opraw, chętnie stosowanych w pomieszczeniach mieszkalnych, pozostają od lat modele stojące podłogowe. W jakich miejscach najlepiej zastosować lampy podłogowe? W jakim charakterze bywają używane? Czym wyróżniają się najmodniejsze rozwiązania tego sezonu? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

nowoczesna lampa stojąca LED w sypialni

Lampy podłogowe stojące – zastosowanie produktów oświetleniowych

Poszczególne typy lamp w domowych wnętrzach spełniają mocno zróżnicowane funkcje. Stosuje się duże i małe produkty jako oświetlenie:

  • - główne i strefowe
  • - zadaniowe

Lampy podłogowe najczęściej stosuje się jako praktyczne oświetlenie strefowe lub zadaniowe. Efektowne oprawy wpisują się w większość modnych nurtów wnętrzarskich, dzięki czemu stają się nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale także stylową dekoracją. Szeroki wybór takich produktów oferuje choćby sklep Lampy.it.

Gdzie ustawić lampy podłogowe?

Lampy podłogowe ze względu na efektowną formę i spore gabaryty najczęściej trafiają do przestronnych pomieszczeń rekreacyjno-wypoczynkowych. Ustawia się je na przykład w pobliżu kącika rekreacyjnego w salonie lub fotela w sypialni. Niekiedy wykorzystuje się je nawet jako lampy nocne, po obu stronach łóżka.

Gdzie jeszcze je wykorzystać? Tak naprawdę nowoczesne oprawy podłogowe sprawdzają się w każdym wnętrzu – ogranicza nas tylko stylistyka danego miejsca oraz metraż. Nadają się do kuchni (w pobliżu blatu lub wyspy kuchennej), do jadalni a nawet przedpokoju, by doświetlić strefę w pobliżu lustra. Modele o wysokim współczynniku ochrony sprawdzają się też w łazienkach.

Różne oblicza lampy podłogowej

Jakie lampy wybrać? Wszystko zależy od tego, jak urządza się domowe wnętrze. Każdy nurt wymaga bowiem użycia nieco innych produktów.

Podstawowe różnice pojawiają się już przy doborze kształtu lampy. Na rynku pojawiają się choćby modele:

  • - proste,
  • - na łukowym ramieniu,
  • - na trójnogu.

Każda z nich miewa też nieco inną osłonę źródła światła. Bardzo popularne są oprawy z:

  • - kloszem (szklanym, akrylowym),
  • - tekstylnym abażurem,
  • - bez osłony lub z drucianą siatką (do lamp z ozdobnymi żarówkami).

Każda z nich bywa inna i przydaje się do rozmaitych celów w domowych przestrzeniach.

Styl a lampa stojąca – najmodniejsze rozwiązania sezonu

Jakie lampy wprowadzać do różnych aranżacji? Modele z naturalnych materiałów (zwłaszcza drewna) z tekstylnymi abażurami idealnie sprawdzają się w przestrzeniach skandynawskich, urban jungle lub boho. Osłony bywają gładkie, choć pojawiają się także akcesoria z efektownymi printami, na przykład w piękne, egzotyczne kwiaty lub liście. Dzięki nim wprowadza się do przestrzeni domowych nieco natury i koloru.

W pomieszczeniach art déco chętnie stawia się na oprawy symetryczne z chromowanego metalu z efektownymi kloszami z mlecznobiałego szkła. Warto wspomnieć, że takie lampy ciekawie prezentują się nie tylko we wnętrzach utrzymanych w duchu szalonych lat 20. XX wieku. Pozwalają choćby na ożywienie aranżacji klasycznych i minimalistycznych.

We wnętrzach glamour stosuje się natomiast konstrukcje metalowe w odcieniach miedzi lub mosiądzu z grubymi abażurami, ozdobionymi rozmaitymi aplikacjami – koronkami, falbanami etc. Dzięki nim uzyskuje się przyjemnie rozproszone światło, co tworzy przytulny nastrój w miejscu do wypoczynku. Niekiedy pojawiają się rozwiązania z abażurami z cienkiego tiulu, które delikatnie przepuszczają światło, nadając przestrzeni elegancki wyraz. Podstawowe kolory osłon źródeł światła w stylu glamour to ciemny fiolet, bordo i butelkowa zieleń.

Gdy poszukujemy modnych lamp podłogowych, pamiętajmy o produktach industrialnych. Najczęściej są to proste konstrukcje metalowe, niejednokrotnie pozbawione osłon źródeł światła. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być piękną dekoracją wnętrza. Wystarczy bowiem założyć w oprawce modne żarówki dekoracyjne LED, które podnoszą walory estetyczne całego produktu, zapewniając przy tym optymalną ilość światła.

Funkcjonalne i stylowe oświetlenie domowych wnętrz

Jakie lampy podłogowe są w modzie? Efektowne, designerskie i wpisujące się w nowoczesne trendy. Równocześnie jednak użytkownicy poszukują nie tylko produktów dekoracyjnych, ale też takich, które są praktyczne, bezpieczne i energooszczędne. Na szczęście szeroki wybór popularnych rozwiązań sprawia, że każdy łatwo znajdzie coś dla siebie.