Kiedy mogą nam się przydać pompy głębinowe?

Mieszkanie na wsi daje wiele możliwości, stawia jednak przed nami także sporo wyzwań. Niektóre z nich są związane z wodą, jej dostępnością, czy kosztami użycia. Czy istnieją rozwiązania pomocne w tego typu kwestiach? Kiedy można je stosować? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

studnia głębinowa z zadaszenienim na działce

1. Do czego można wykorzystać pompy głębinowe?

2. Wydajność pompy i inne dane techniczne

3. Pompa głębinowa — koszty i dostępność

Do czego można wykorzystać pompy głębinowe?

Pompę głębinową można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Dla mieszkańców domów na wsi, którzy często posiadają spory trawnik, ogród, sad, a nawet pola uprawne szczególnie ciekawym mogą się okazać trzy z nich.

Pierwszym wykorzystaniem tego typu urządzeń może być zapewnienie dostępu do wody w domu jednorodzinnym. Szacuje się, że ok. 10% polskich gospodarstw domowych nadal nie ma dostępu do sieci wodociągowej. W tej sytuacji można skorzystać z rozwiązania, jakie daje nam ten typ pompy. Jeśli wodę można czerpać z głębokości nie większej niż 8 m, dobrym rozwiązaniem są pompy hydroforowe. W przypadku przekroczenia tej granicy warto postawić na wspomniane wcześniej pompy głębinowe.

Inną działką, w której tego typu urządzenia mogą okazać się bardzo przydatne, jest kwestia pompowania wody w celu nawadniania ogrodu czy trawnika. Takie rozwiązanie może pozwolić zaoszczędzić sporo pieniędzy, szczególnie podczas upalnych miesięcy (jedynym kosztem jest prąd zużywany na działanie pompy).

Jeszcze inną kwestią jest obsługa deszczowni, która okazuje się często jedynym wybawieniem dla rolników podczas długich okresów bez opadów. W takich przypadkach najczęściej stawia się na pompy o dużej mocy.

Wydajność pompy i inne dane techniczne

Jeśli zdecydujemy, że takie rozwiązanie może się sprawdzić w naszym przypadku, należy sobie zadać pytanie w stylu "jaka pompa do domu?". Warto wtedy zapoznać się z różnymi parametrami i wybrać taki model, który spełni nasze oczekiwania.

Wydajność pompy podaje się w litrach przepompowanej wody na minutę. Urządzenia do czerpania wody dostępne na naszym rynku mogą zapewniać od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy l/min. Innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas kupna, jest średnica pompy, moc silnika, wysokość podnoszenia, czy rodzaj zasilania. W przypadku pomp małej mocy, używanych w domach jednorodzinnych, rzadziej podaje się poziom ciśnienia cieczy.

Pompa głębinowa — koszty i dostępność

W Polsce działa wiele sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą pomp głębinowych. Szczególnie wartym zainteresowania jest https://www.sklep-watermark.pl/ posiadający w swojej ofercie niezwykle pokaźną ilość różnych modeli, charakteryzujących się praktycznie dowolnymi parametrami. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia go, tym bardziej że niewielkie pompy, świetnie nadające się do czerpania wody do nawadniania ogrodu można zakupić tam już za kilkaset złotych.