reklama sklepu z materacami



Kancelaria prawna i bezpieczny najem nieruchomości. Jak ważna jest umowa najmu?

Rynek nieruchomości to idealne miejsce do tego, aby zarobić spore pieniądze. Zakup, sprzedaż, wynajem, czy inne tego typu działania wymagają jednak sporej wiedzy i nierzadko odpowiednich umiejętności. Szczególnie jeżeli chodzi o sporządzanie pism o charakterze prawnym. Umowa najmu lokalu użytkowego czy też mieszkalnego może zabezpieczyć prawa wynajmującego i najemcy. Warto więc podejść do jej sporządzenia skrupulatnie, np. korzystając z pomocy kancelarii prawnej ds. nieruchomości.

podpisywanie umowy najmu

Umowa najmu – dlaczego jest tak ważna?

Umowa najmu mieszkania to dokument, który zawiera wszystkie niezbędne informacje o przedmiocie transakcji. Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta na czas określony – nieprzekraczający 10 lat. Jest niezwykle ważna w procesie najmu mieszkania, ponieważ zawiera prawa i obowiązki najemcy oraz samego wynajmującego, czyli właściciela mieszkania – a także inne informacje, o których powiemy nieco później.

Obecnie na rynku funkcjonuje kilka rodzajów takiej umowy najmu. Jeżeli obie strony (najemca i wynajmujący) zdecydują się na skorzystanie z usług prawnych w zakresie bezpiecznego najmu nieruchomości, to sporządzenie takiej umowy nie będzie problemem.

W zależności od sytuacji kancelaria prawna od nieruchomości zarekomenduje najlepszą umowę najmu. Najczęściej jest to:

  • umowa najmu okazjonalnego – czyli dokument, który może być zawarty na maksymalnie 10 lat. Dotyczy ona mieszkań, a jej zawarcie właściciel musi zgłosić do urzędu skarbowego. Co więcej, wynajmujący nie może prowadzić działalności gospodarczej, która byłaby związana z najmem;

  • umowa najmu instytucjonalnego – czyli umowa zawierana na czas określony. Dotyczy mieszkań, a wynajmującym może być spółka bądź osoba, która prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą najmu;

  • umowa najmu nieruchomości do działalności gospodarczej – czyli dokument, który może być zawarty na czas określony lub nieokreślony. Wynajmującym może być zarówno spółka, jak i każda inna osoba. Dotyczy ona restauracji, sklepów, biur itd., czyli prowadzonej działalności gospodarczej.

Jakie elementy, oprócz praw i obowiązków wynajmującego oraz najemcy, powinna zawierać taka umowa najmu?

Z jakich elementów powinna składać się umowa najmu nieruchomości?

Przede wszystkim są to informacje dotyczące przedmiotu najmu. Wśród nich można wyróżnić takie elementy, jak: data i miejsce zawarcia umowy, dane stron zawierających umowę, czas i okres trwania umowy, wysokość czynszu i kaucji oraz informacje dotyczące pozostałych opłat, a także dane kontaktowe, warunki wypowiedzenia umowy, podpisy i postanowienia końcowe. Wszystkie punkty, które powinny znajdować się w takie umowie, warto skonsultować z prawnikiem. Kancelaria prawna od spraw nieruchomości podejmie się sformułowania umowy, tak aby była ona zgodna z prawem i zabezpieczała interesy obydwu stron.

Czy pomoc kancelarii prawnej od nieruchomości jest ważna?

Pomoc kancelarii prawnej w związku ze sporządzaniem umów jest ważna, ponieważ daje gwarancję bezpieczeństwa. Umowa powinna zawierać wszystkie elementy, inaczej może być nawet nieważna. Współpraca z kancelarią daje pewność, że wszystkie działania związane z najmem (i nie tylko), są zgodne z prawem, a sam dokument sporządzony jest właściwie. Dobry prawnik może wychwycić wszelkie niezgodności w treści umowy, a także doradzić, co mogłoby znajdować się w niej dodatkowo.