reklama sklepu z materacamiJakie oświetlenie do wysokich pomieszczeń?

Każdy z nas z całą pewnością świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Warto mieć tu na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale także i praktyczne. Okazuje się bowiem, że posiadanie lamp i świetlówek nie tylko pozwala nam wykreować we wnętrzu odpowiednią atmosferę, ale także znacznie podnosi samą funkcjonalność wnętrza, co z pewnością docenimy sobie tuż po zmroku. Większość z nas posiada mieszkania i wnętrza utrzymane w standardowych wymiarach, wówczas dobranie odpowiedniego oświetlenia z pewnością nie jest zbyt dużym problemem. Niemniej jednak kamienice i starsze budownictwo oferuje nam zwykle pomieszczenia o ponadprzeciętnej wysokości. Wobec tego, jak można dobrać do tak wysokich pomieszczeń odpowiednie oświetlenie?

lampa wisząca z czarnymi kloszami

Nie oświetlaj sufitu! Skup się na przestrzeni!

Wiele osób w momencie, kiedy decyduje się na wybór odpowiedniego oświetlenia do pomieszczeń wysokich, nie zwraca uwagi na to, co rzeczywiście powinno zostać doświetlone. Okazuje się, że w przypadku wysokich pomieszczeń, nie można wybierać oświetlenia, które idealnie do sufitu przylega. Niestety, ale trzeba będzie zrezygnować z wszelakich oprawek LED i innych, podobnych świetlówek. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Przede wszystkim nie sprawdzą się one w odniesieniu do pomieszczeń wysokich. Zamiast tego, będą one jedynie doświetlały przestrzeń przy samym suficie, a w rezultacie, dalsza część i przestrzeń naszego wnętrza w dalszym ciągu pozostanie mocno zacieniona. Wobec tego, na jakie oświetlenie rzeczywiście warto postawić w przypadku wysokich pomieszczeń? Otóż skupmy się na tym, by wybrane przez nas modele oświetlenia doświetlały pomieszczenie i jego wnętrze, a nie skupiały się przy samej górze. Najlepiej więc będzie postawić na długie i wiszące lampy o wyjątkowo dużej mocy światła. Najlepiej również, by sam strumień światła nie był zbytnio ograniczony dodatkowymi kloszami i ozdobami. Pozwólmy, by światło było swobodnie rozproszone po naszym wnętrzu, a także, by jego źródło znajdowało się mniej więcej w połowie wysokości naszego pomieszczenia. Wówczas z całą pewnością wykorzystamy jego potencjał.

Nie zapomnij o oświetleniu dodatkowym!

Wysokie pomieszczenia są wręcz stworzone do tego, by zamontować w nich dodatkowe oświetlenie. Oczywiście w tym momencie pojawia się pytanie: na jakie postawić?  Zostało przecież wspomniane, że wszelakie oprawki i delikatne świetlówki nie będą w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Jakie więc dodatkowe oświetlenie warto dobrać, a przede wszystkim gdzie warto je zamontować? Otóż najlepszym rozwiązaniem staną się tradycyjne kinkiety ścienne w odpowiednich wzorach tak, by dopasowały się one do już istniejącej we wnętrzu aranżacji. Gdzie będzie najlepiej te kinkiety ścienne zamontować? Otóż znajdźmy miejsca w naszym wysokim wnętrzu, które w dalszym ciągu są mocno zacienione i do których dociera najmniej światła z głównych lamp. Wówczas możemy zadbać o to, by je odpowiednio doświetlić, właśnie przy pomocy kinkietów ściennych.