reklama sklepu z materacami



Jaki zestaw hydroforowy wybrać?

Hydrofor

Zarówno dom na działce rekreacyjnej jak i dom, w którym mieszkamy, potrzebuje dostępu do wody. Najprościej jest w sytuacji kiedy mamy dostęp do sieci wodociągowej. Jeżeli jednak nie możemy liczyć na takie dobrodziejstwa, konieczne jest wykopanie studni. Kiedy już będziemy mieli studnie, to konieczny będzie również hydrofor, do wyciągnięcia z niej wody. Na rynku jest wiele rodzajów hydroforów.

woda

Co to jest i jak działa hydrofor?

Najprościej można to ująć tak, że jest to urządzenie, które umożliwia nam dostęp do wody. Zadaniem zestawu hydroforowego jest, aby ciśnienie wody było na stałym poziomie w każdym kranie, bez względu na jakim jest on poziomie. To umożliwia komfortowe korzystanie z wody. Jeżeli decydujesz się na zakup hydrofora, to polecany jest zakup całego zestawu. Składa się on ze zbiornika ciśnieniowego, pompy wody, zaworu oraz przekaźnika ciśnieniowego.

Po włączeniu urządzenia pompy hydroforowe zaczynają pobierać wodę ze studni i zapełniać zbiornik ciśnieniowy. Po częściowym zapełnieniu powstaje tak zwana poduszka powietrzna, która jest utrzymywana pod odpowiednim ciśnieniem.

Kiedy odkręcimy kran, zgromadzone tam powietrze wtłacza wodę ze zbiornika, a ciśnienie powietrza spada. Kiedy osiągnie określony poziom hydrofor się uruchomi i uzupełni pojemność zbiornika wodą do określonego poziomu. Wtedy woda znowu jest gotowa do użycia.

Pompy głębinowe i pompy zasysające

Zestaw hydroforowy może działać połączony z dwoma rodzajami pomp.

Pierwszą z nich jest pompa zasysająca. Pompa tego rodzaju jest umieszczona na powierzchni lub obok zbiornika. Pompa tego rodzaju jest w stanie pobrać wodą z maksymalnej głębokości 7 metrów. Pompa kiedy się uruchomi, jest dość głośna.

Drugim rodzajem jest pompa głębinowa. W sytuacji gdy lustro wody znajduje się zbyt głęboko, to jedyne rozwiązanie. Pompy te pracują znacznie ciszej, ponieważ pracują zanurzone.

Wybór odpowiedniej pompy jest ważny, zarówno hydrofor ogrodowy jak i hydrofor do domu będzie działał lepiej i wydajniej jeżeli będzie dopasowana do niego odpowiednia pompa.

Do prawidłowego działania hydroforu niezbędne jest odpowiednie ciśnienie. Według specyfikacji dla zbiorników od 50 do 150 litrów powinno to być 1,5 bara. Dla zbiorników od 200 do 500 ciśnienie powinno wynosić 2 bary.

Nad prawidłowym ciśnieniem w urządzeniu czuwa presostat. Jeżeli czujnik pokaże różnicę ciśnienia kiedy odkręcimy kran wówczas daje on sygnał do uruchomienia pompy.

Jaki hydrofor wybrać?

Wybierając hydrofor do domu powinniśmy dopasować wielkość zbiornika do ilości osób mieszkających w domu oraz ogólnego zapotrzebowania, które bardzo często jest indywidualną sprawą. Wybór jest bardzo duży, mogą to być zbiorniki po 50 litrów, ale i mające kilka tysięcy litrów pojemności.

Oczywiście wielkość zbiornika ma duży wpływ na to jak pracuje pompa. Dobrze dobrany zbiornik znacznie ogranicza ilość włączeń pompy. Każdy producent określa jaka ilość godzin pracy jest dla konkretnej pompy bezpieczna. Przyjmuje się, że pompy samozasysające, które zaopatrują dom w wodę nie powinny wykonywać więcej niż 30 cykli w ciągu godziny.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów hydroforów. Podstawowe zadanie i funkcja każdego z nich jest taka sama, ale dzięki szerokiemu wyborowi każdy z nas będzie mógł dopasować odpowiedni hydrofor do swoich potrzeb.

Pierwszym z omawianych rodzajów jest hydrofor tradycyjny. Jest on w kształcie walca, można go ustawiać zarówno w pionie jak i w poziomie. Tradycyjne hydrofory dostępne są w bardzo szerokiej gamie rozmiarów. Dzięki temu, że zbiorniki są odporne i wytrzymałe bez problemu można montować ja na zewnątrz. W przypadku tych hydroforów powinno się regularnie sprawdzać ciśnienie.

Drugim rodzajem są hydrofory przeponowe, inaczej zwane membranowymi. Posiadają one niewielkie zbiorniki do 100 litrów. Dzięki specjalnej budowie woda jest oddzielona od ścianek zbiornika, co ogranicza możliwość korozji.

Kolejnym rozwiązaniem jest hydrofor bezzbiornikowy. Jest to właściwie pompa hydroforowa, która tłoczy pompę z powierzchni studni. Studnia do takiej pompy musi być płytka. Jest to dobre rozwiązanie do ogrodu.

Hydrofor czy pompa?

Wiele osób zastanawia się co będzie lepszym wyborem? Czy zdecydować się na hydrofor czy może jednak pompa? Przy dużym zużyciu wody, najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw hydroforowy ze zbiornikiem na wodę. Dzięki temu pompa zostanie odciążona. Jeżeli jedna nie potrzebujemy dużo wody, to jedno i drugie rozwiązanie będzie dobre.

Wybierając hydrofor należy zwrócić na dwa kluczowe elementy uwagę. Od nich będzie zależał komfort użytkowania urządzenia.

Po pierwsze pojemność. Jak wcześniej wspominałem dokładne określenie potrzeb mieszkańców powoli wybrać odpowiedni zestaw. Planując duży zbiornik trzeba wziąć pod uwagę jego wagę. Mały hydrofor możemy zamontować niemalże w dowolny miejscu, w przypadku dużego hydroforu musimy zapewnić mu odpowiednie miejsce. Warto również postawić na nowsze rozwiązania. Zazwyczaj nowoczesne hydrofory pracują ciszej i wydajniej.

Teraz już o hydroforach wiesz wszystko, co niezbędne, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.