reklama sklepu z materacami



Jaka jest różnica pomiędzy regałami paletowymi a półkowymi?

W logistyce wewnętrznej rozmiar ma determinujące znaczenie. W wypadku magazynu rozmiar składowanych ładunków determinuje wybór odpowiedniego systemu przechowywania. Oprócz tego liczy się także stopień dostępu do towaru, szczególnie ważny w przypadku procesu kompletacji, oraz wskaźnik rotacyjności asortymentu. W zależności od charakterystyki posiadanych zapasów można wybierać spośród różnego typu regałów, z której najbardziej popularne są regały paletowe i półkowe - paletowe służą do przechowywania ładunków dużych i ciężkich, a półkowe sprawdzają się najlepiej w magazynowaniu towarów lekkich.

regały paletowe na magazynie

Magazynowanie towarów na regałach

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, czym jest magazynowanie. To suma procesów mający miejsce w magazynie i polegających na bezpiecznym i optymalnym rozmieszczeniu materiałów w przestrzeni obiektu logistycznego. Najczęściej dotyczy ulokowania ich na konstrukcjach metalowych - regałach, w odpowiednich warunkach, za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi, np. wózków widłowych. Regały półkowe i systemy paletowe to najbardziej rozpowszechniony sposób magazynowania, odznaczający się łatwością montażu oraz szeroką elastycznością – możliwość rozbudowy i dostosowania wysokości i głębokości oraz perspektywą przechowywania niemal każdej jednostki składowania.

Regały paletowe w magazynie

Regały paletowe to uniwersalna i najlepsza forma przechowywania produktów spaletyzowanych. W celu maksymalizacji powierzchni magazynowej można rozważyć montaż regału o podwójnej głębokości. Natomiast po dodaniu opcjonalnych elementów, takich jak pojemniki czy przegrody, regały paletowe mogą być stosowane także do odkładania innych towarów niespaletyzowanych.

Największą zaletą rzędowych regałów paletowych jest zapewnienie bezpośredniego dostępu do ładunku, a co za tym idzie łatwą kontrolę stanu magazynowego. Prosta konstrukcja ułatwia szybki montaż i ustawienie regałów w różnej konfiguracji, umożliwiając optymalne wykorzystanie powierzchni magazynu i jego wysokości.

Regał paletowy to prosty lecz wytrzymały układ szkieletowy, zbudowany ze stalowych ram i belek, przeznaczony do ciężkich ładunków, Stabilność dodatkowo jest wzmocniona poprzez element konstrukcyjny, tzw. stopę, mocowaną do podłoża za pomocą kotwy.

Regały półkowe w magazynie

Kolejnym rodzajem regałów, powszechnie spotykanym w magazynach jest regał półkowy. Służy do przechowywania lekkich palet, produktów luzem, drobnych materiałów, małych paczek, kartonów oraz pojemników.

Regały półkowe sprawdzają się w magazynach sklepów stacjonarnych i internetowych, w przestrzeniach biura i archiwach oraz obiektach logistycznych, jako uzupełnienie innych metod magazynowania.

Największą zaletą regałów półkowych jest prostota konfiguracji i dostosowania do miejsca pracy dzięki możliwościom rozbudowy w górę, połączenia w sekwencje szeregowe, dodania drzwi, szuflad, ścianek bocznych czy tylnych. W zależności od tego, co jest na nich składowane mogą, ale nie muszą być przymocowane do posadzki co wpływa na ich mobilność, a składowane na nich towary można pobierać ręcznie, bez konieczności używania wózków widłowych, przynajmniej do pewnej wysokości.

Jakie regały wybrać?

Regały magazynowe są podstawowym wyposażeniem każdego centrum logistycznego, a do najpopularniejszych systemów regałowych należą regały paletowe i regały półkowe. Najbardziej zauważalną różnicą między nimi jest rodzaj i ciężar ładunku, który przechowują.

Systemy paletowe, przeznaczone do przechowywania ładunków spaletyzowanych lub nie, ale o dużych gabarytach, mają bardziej wytrzymałą konstrukcję, są przymocowane do podłoża i do ich obsługi należy użyć wózka widłowego. Konstrukcja regałów półkowych gwarantuje stabilność, ale są one przeznaczone do mniejszych i lżejszych ładunków, które do pewnej wysokości można obsłużyć ręcznie.

Decydując o systemach regałowych w magazynie należy wziąć pod uwagę rodzaj produktów, ich rozmiar, stopień rotacji oraz możliwości zastosowania innych sprzętów lub pojazdów, niezbędnych do obsługi produktów umieszczonych na paletach