reklama sklepu z materacami



Jak wybrać pigment do żywicy epoksydowej?

W szybko rozwijającym się świecie różne materiały zmieniają swoje zastosowania. Jednym z dobrych przykładów tego typu jest żywica epoksydowa. Stosowana niegdyś niemal wyłącznie w przemyśle, jest teraz bardzo chętnie używana w projektach artystycznych, architektonicznych, czy druku przestrzennym. Dobrze dobrany pigment może nadać jej niepowtarzalnego charakteru i wynieść nasze przedsięwzięcie na nowy poziom estetyczny.

drewniany blat stołu z żywicą epoksydową

1. Barwnik do żywicy epoksydowej dla każdego

2. Jak wybrać pigment do żywicy epoksydowej?

3. Pigmenty perłowe — wyższy poziom estetyki

Barwnik do żywicy epoksydowej dla każdego

Żywica epoksydowa jest z natury bezbarwna. Bardzo łatwo jednak nadać jej kolor — wystarczy wymieszać materiał z dostępnymi na rynku barwnikami do żywic epoksydowych. Sam proces mieszania jest banalnie prosty — dodaje się niewielką ilość barwnika do przygotowanej żywicy i miesza do uzyskania gładkiej konsystencji.

Jak wybrać pigment do żywicy epoksydowej?

Na początku warto wspomnieć, że na rynku istnieje kilka rodzajów barwników i pigmentów. Wybrany przez nas pigment do żywicy epoksydowej może być transparentny (czyli pozostawiający żywicę przezroczystą), lub pełny. Żywicę epoksydową można barwić także przez użycie barwników fluorescencyjnych, lub perłowych czy metalicznych. Substancje tego typu występują zarówno w postaci proszku jak i płynu. Bez względu jednak na formę, cena tego typu elementu nie jest szczególnie zaporowa — w sklepie online można je znaleźć za kilka-kilkanaście złotych za 10 g lub 15 ml. Aby wybrać odpowiedni dla siebie pigment do żywicy, trzeba ustalić przede wszystkim, jaki kolor żywicy nas interesuje. Następnie, czy ten kolor ma zupełnie pokrywać dany element, czy zależy nam na ciekawym efekcie półprzezroczystości. A może zależy nam na niepowtarzalnych wzorach, które dają barwniki metalowe i perłowe? Warto też zastanowić się, czy ma znaczenie postać barwnika, a także to, czy ma on być utwardzany w sposób chemiczny, czy przy pomocy światła.

Pigmenty perłowe — wyższy poziom estetyki

Przeszukując barwniki do zywic warto zwrócić uwagę na pigmenty perłowe. Umożliwiają one uzyskanie niezwykłych wzorów, bardzo popularnych w biżuterii czy wyposażeniu wnętrz. Używanie tego typu substancji nieznacznie różni się od barwników transparentnych i pełnych. Po wlaniu gotowej, wymieszanej wcześniej żywicy do formy należy ją nieco zamieszać. Proces ten ma na celu lepsze wyeksponowanie wzorów tworzących się w tego typu materiale.

Jak widać, kolor żywicy epoksydowej, której używamy do wytworzenia estetycznej biżuterii, czy rzeczy codziennego użytku, można kształtować w dowolny sposób. Co więcej, sam proces jest bardzo łatwy, dzięki czemu jest dostępny dla każdego, kto zajmuje się tworzeniem z żywicy tylko hobbystycznie.