reklama sklepu z materacami



Jak uszyć zasłony na szelkach?

Dekoracja naszych wnętrz sprawia nam ogromną radość i pozwala cieszyć się aranżacjami naszych marzeń. Salon to miejsce, gdzie przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną czy oglądamy ulubiony serial. Warto zadbać o jego dodatki, takie jak zasłony czy rolety rzymskie, które dodadzą charakteru oraz pozwolą zapewnić odpowiednią strefę intymności. Wykonanie zasłon do salonu własnoręcznie pozwoli na idealny dobór tkaniny i niecodzienną satysfakcję. Jak uszyć najmodniejsze zasłony na szelkach? Ciekawi? Zaczynamy!

gładkie, białe firany w salonie

Uszyj zasłony do salonu - instrukcja krok po kroku

Czego będziemy potrzebować, aby własnoręcznie wykonać zasłony do salonu na szelkach ? Przede wszystkim tkaniny, z której chcemy stworzyć nasze zasłony. Ponadto bardzo ważnym elementem są nożyczki, które muszą być ostre i wykonywać precyzyjne cięcia. Maszyna do szycia jest bardzo pomocna, jednak jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, można również szyć ręcznie. Jednak będzie to bardzo czasochłonne i o wiele mniej precyzyjne. Oprócz tego nici dobrane kolorystycznie do tkaniny, szpilki, miarka krawiecka oraz żelazko.

Czy chcemy, by zasłona miała marszczenia?

Indywidualną kwestią jest, jak bardzo chcemy, aby nasze zasłony do salonu się marszczyły. Kluczowa jest szerokość materiału, którą przeznaczymy na uszycie. Im szerszy, tym bardziej gęste i widoczne marszczenia. Panuje ogólna zasada, że aby zasłona ładnie się układała, na 1 metr powierzchni należy przeznaczyć 1.5 metra materiału. Nigdy nie przelicza się proporcji w stosunku 1:1.

Jak przygotować szelki?

Kiedy już rozważymy, na jakiej powierzchni mają znajdować się zasłony i jak gęste mają mieć marszczenia, pora zabrać się za przygotowanie materiału do stworzenia szelek. Szelki zakładamy na karnisz, dzięki czemu nie ma konieczności uporczywego korzystania z żabek. Co więcej, takie zasłony wyglądają o wiele bardziej designersko. Przygotuj z takiej samej tkaniny paski o wymiarach 14x19 cm, które po złożeniu dadzą szerokość około 6 cm. Tak przygotowane paski przeszywamy najlepiej przy pomocy maszyny do szycia na tzw. "stopkę", czyli na szerokość od igły do brzegu stopki. Jeśli nie mamy maszyny szyjemy ręcznie. Następnie prasujemy. Do jednej sztuki zasłony potrzebne będzie mniej więcej osiem sztuk pasków. Zasłony będą wyglądać ładnie, jeśli każdy pasek będzie miał tę samą szerokość.

Szerokość między szelkami

Na tkaninie zasłony odmierzamy po 5 cm od każdego boku. Odmierzania zaznaczamy szpilką. Przy zaznaczonych miejscach przypinamy pierwsze szelki złożone na pół. Jak prawidłowo obliczyć szerokość pomiędzy szelkami? Od całkowitej szerokości zasłony odejmujemy 10cm (pozostawione na odszycie boków), a pozostałą szerokość dzielimy przez ilość szelek.

Po rozłożeniu szelek nakładamy na całej długości pasek tkaniny zakrywający łączenia szelek i przeszywamy. Następnie dokonane przeszycia należy bardzo dokładnie wyprasować, zwłaszcza na szwach.

Boki zasłony również prasujemy, najpierw zaginając na 2.5cm a potem znów na 2.5 cm. Przeszywamy zaprasowane boki i dół zasłony. Właśnie uszyliśmy zasłonę!

Aranżacja salonu bez firany

Posiadanie tak idealnie dopracowanych zasłon do salonu na szelkach oraz pasujących do nich rolet rzymskich nie wymaga wieszania kłopotliwych firan. W dzień podnosimy, a na wieczór - pragnąc intymności - zasłaniamy roletę rzymską lub zasłonę. Idealne rozwiązanie bez konieczności częstego prania i prasowania ogromnych firan. Najkorzystniej, jeśli zarówno rolety jaki i zasłony do salonu czy sypialni tworzą ze sobą zgraną kompozycję.