reklama sklepu z materacamiJak dobrać wyłazy dachowe, które skutecznie doświetlą pomieszczenie?

Przestrzeń pod dachem to miejsce z ogromnym potencjałem, które coraz częściej wykorzystuje się jako dodatkową powierzchnię podczas aranżacji budynku. W przypadku adaptacji dodatkowej przestrzeni do warunków mieszkalnych niezbędna jest odpowiednia izolacji termiczna i akustyczna. Jeśli jednak poddasze ma zachować charakter nieużytkowy, w większości wypadków wystarczy odpowiednie doświetlenie. Czym są wyłazy dachowe i jaką funkcję pełnią?

wyłaz dachowy w warsztacie

Wyłazy dachowe do pomieszczeń nieużytkowych

Poddasze to szczególny rodzaj przestrzeni, który w zależności od swojego przeznaczenia doświetlić można na różne sposoby. Najczęściej są to okna dachowe, które z uwagi na szereg funkcji i właściwości są energooszczędne, a także zapewniają odpowiednią temperaturę w budynku zarówno zimą, jak i latem, chronią przed hałasem z zewnątrz i umożliwiają komfortowe funkcjonowanie na co dzień. Alternatywą w przypadku pomieszczeń nieużytkowych są wyłazy dachowe, które przez wiele osób mylnie uważane są za synonim okien połaciowych. W rzeczywistości wyłazy mają jednak zupełnie inne zastosowanie. Instalowane są w połaci dachu już na początkowym etapie projektowania w dachach, których kąt nachylenia wynosi między 15 a 60 stopni. Umożliwiają one łatwe i bezpieczne przedostanie się na dach, usprawniają proces wentylacji, a także zapewniają dostęp naturalnego światła do wnętrza.

Jak wybrać najlepsze wyłazy dachowe na poddasze?

Najlepszym sposobem na doświetlenie w przypadku nieużytkowanych poddaszy lub innych przestrzeni tego typu są wyłazy dachowe. Sprawdzają się one zarówno w już istniejących dachach, jak i konstrukcjach, będących w czasie budowy. Doskonałym rozwiązaniem są na przykład uniwersalne wyłazy dachowe Dakea, które znajdują zastosowanie w każdego rodzaju poszyciu dachowym, którego wysokość wynosi od 0 do 90 mm. Decydując się na zakup, w pierwszej kolejności należy dopasować odpowiedni rozmiar, który w przypadku wspomnianego producenta dostępny jest w czterech wersjach: 45x55, 45x73, 65x65, 85x85 oraz 90x48 cm.

Kolejną kwestią jest sposób otwierania danych wyłazów. Aby nie kolidować z takimi elementami jak antena czy komin na dachu można wybrać wyłaz z odpowiednim sposobem otwierania: do góry lub na bok. Chcąc zapewnić sobie optymalne doświetlenie poddasza za pomocą wyłazów dachowych, należy pamiętać, że jeden metr kwadratowy przeszklonej powierzchni jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość światła na 8-10 metrów kwadratowych przestrzeni.

Dowiedz się więcej:https://dakea.pl/produkty/wylazy-dachowe/

Właściwości i montaż wyłazu dachowego w połaci

Wysokiej jakości wyłazy dachowe Dakea z impregnowanego drewna sosnowego to propozycja, dzięki której nieużytkowe poddasze stanie się bezpieczną i dobrze doświetloną przestrzenią domową do dowolnego wykorzystania. Umożliwiają komfortowe wykorzystanie miejsca w budynku, zapewniają właściwą wentylację i doświetlenia wnętrza, ale także pozwalają wyjść na dach w celach naprawczych i remontowych. Wyłazy dachowe Dakea są zabezpieczone przeciwgrzybicznie i odporne na działanie czynników zewnętrznych w postaci śniegu, wiatru, wody opadowej czy mocnego słońca. Dla tych, którzy szukają najwyższego stopnia komfortu lub sposobu na przyspieszenie montażu, dostępne są także wyłazy dachowe, z preinstalowanym kołnierzem z folii paroprzepuszczalnej, który ułatwia instalację w połaci dachu oraz umożliwia zachowanie doskonałej szczelności dachu.