reklama sklepu z materacamiJak czujnik dymu wpłynie na twoje bezpieczeństwo?

W programach informacyjnych niejednokrotnie można usłyszeć o tragicznych zdarzeniach związanych z zatruciem dymem. Niestety, sytuacja taka może przydarzyć się każdemu z nas - dlatego warto w odpowiedni sposób się przed nią zabezpieczyć. Pomoże w tym z pewnością odpowiednio dobrany czujnik dymu.

czujnik dymu

Jak działa czujnik dymu?

Istnieje kilka rodzajów czujników dymu, różniących się od siebie pod względem mechanizmów działania. Czujniki elektrooptyczne wykorzystują wiązkę światła, emitowaną najczęściej w podczerwieni, a także posiadają wbudowaną fotokomórkę. Urządzenie takie wszczyna alarm, gdy wykryje, że rzeczona wiązka światła została rozproszona przez zadymienie. 

Izotopowe czujniki dymu działają z kolei nieco inaczej. Wykorzystują one bowiem radioaktywne izotopy, takie jak polon, ameryk, czy też rad. Czujniki te wykorzystują właściwości jonizujące powietrze tychże izotopów. W chwili pojawienia się zadymienia, emitowane przez te izotopy jony łączą się z cząsteczkami dymu, co natychmiast odczytuje czujka i uruchamia alarm.

Trzecim i najbezpieczniejszym rodzajem czujników dymu są czujniki multisensorowe. Wykorzystują one skutecznie rozwiązania zarówno optyczne, jak i izotopowe. To właśnie takie czujniki dymu cechuje największa skuteczność oraz czułość.

Dlaczego warto zainwestować w czujniki dymu?

Już nawet jeden poprawnie zainstalowany czujnik dymu zwiększy bezpieczeństwo domowników, choć, oczywiście - im więcej znajdzie się ich w mieszkaniu, tym lepiej. Czujniki dymu uratować mogą rodzinę przed prawdziwą tragedią, uruchamiając alarm na wczesnym etapie pożaru, czy też zadymienia. Umożliwi to szybką i bezpieczną ewakuację, a bardzo często też skuteczne zażegnanie niebezpieczeństwa domowymi środkami. Oczywiście jednak, w przypadku, gdy w mieszkaniu dojdzie do pożaru, zawsze należy wezwać straż pożarną, choćby po to, by oceniła, czy mieszkańcom nie grozi dalsze niebezpieczeństwo.

Czujnik dymu jest w stanie wykryć dym pochodzący z bardzo wielu różnych źródeł. Mowa tu więc nie tylko o pożarach w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale także o tym unoszącym się z wadliwej instalacji elektrycznej, czy też po prostu nieprawidłowo działającej kuchenki. Otrzymując taki alarm na czas, będziemy w stanie odpowiednio zareagować i pozbyć się ewentualnej awarii, zanim spowoduje ona o wiele poważniejszy problem.

Gdzie umieścić czujnik dymu?

Czujnik dymu należy umieścić w każdym pomieszczeniu, gdzie występuje ryzyko zaprószenia ognia. Mowa tu zatem nie tylko o kuchni, ale chociażby o garażu, sypialni, czy pokoju dziennym. W dzisiejszych czasach każdym z takich miejsc znajduje się bowiem choćby jedno urządzenie elektryczne, od którego zacząć może się pożar.  Czujnik dymu koniecznie należy umieścić w kotłowni, ponieważ jest to miejsce zdecydowanie najbardziej narażone na niebezpieczeństwo.

Instalując czujnik dymu, zadbać należy, aby znalazł się on mniej więcej pośrodku pomieszczenia, z dala od wszelkich drzwi, czy też okien. Mogą one bowiem potencjalnie przedmuchiwać dym, co uniemożliwi urządzeniu jego wykrycie, a tym samym zaalarmowanie o niebezpieczeństwie domowników. Z tego samego powodu czujnik dymu powinien znajdować się jak najdalej od wentylatora. Na pracę urządzenia negatywnie wpłynąć mogą także szafy, czy też ściany, dlatego należy zamontować je w odległości ok. 20 centymetrów od każdej z nich.