reklama sklepu z materacami



Jak bezpiecznie przechowywać broń?

Sposoby na przechowywanie broni są ściśle uregulowane przez polskie prawo. Każdy posiadacz broni palnej ma obowiązek przechowywania broni w odpowiednio przystosowanym do tego pomieszczeniu (magazyn broni) lub w urządzeniach, które spełniają wymagania minimum klasy S1 według normy PN-EN 14450.

broń ostra w fejfie

Zasady te reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji wydanego na podstawie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Konkretny sposób przechowywania broni jest zależny od przechowywanych jednostek broni, w niektórych przypadkach konieczne może być stworzenie odpowiedniego magazynu broni lub pomieszczenia sejfowego.

Sejfy do przechowywania broni

Sejfy do przechowywania broni powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenia, najczęściej są to:

- zawiasy zewnętrzne
- osłona mechanizmu ryglowego
- progi, które uniemożliwiają wepchnięcie drzwi do środka
- odporna konstrukcja
- osłona mechanizmu ryglowego

Sejfy, które są do tego celu, mają często odpowiednie uchwyty na broń oraz akcesoria. Aby przechowywać broń w sposób bezpieczny, należy mieć na uwadze wytyczne, które zwiększają nasz poziom bezpieczeństwa. Zawsze powinno się odłączać magazynek i rozładowywać broń. Amunicję zaleca się przechowywać w przeznaczonych do tego celu pudełkach, które chronią przed uderzeniem w spłonkę naboju. Wybór najlepszego sejfu powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi oczekiwaniami. Na rynku obecnie istnieje mnóstwo rozwiązań, które dedykowane są bezpiecznemu i wygodnemu przechowywaniu broni.

Magazyn broni

Magazyn broni to specjalne pomieszczenie przeznaczone do przechowywania broni. Charakteryzuje się murowanymi ścianami o niepalnej konstrukcji, oknami z zamontowaną siatką stalową lub szybami kuloodpornymi. W przypadku zdecydowania się na szyby kuloodporne, okna nie mogą mieć możliwości otwarcia. Wymogiem jest także posiadanie systemu sygnalizacji włamania, który w przypadku włamania powiadamia odpowiednie służby lub drzwi, spełniających wymogi normy PN-EN 14450, które powinny być plombowane. Ponadto, najlepiej jak magazyn broni nie znajduje się na parterze, a na wyższej kondygnacji.

Obowiązkowym wyposażeniem są także:

- koc gaśniczy
- gaśnica proszkowa ABC o masie środka gaśniczego minimum 4 kg
- skrzynia z piaskiem lub przyrząd do przechwytywania pocisków

Czasami zdarza się, że spełnienie powyższych, restrykcyjnych norm jest dla nas niemożliwe. W tym wypadku dopuszcza się zatrudnienie osoby, która będzie czuwać nad magazynem broni. Pomieszczenie powinno być zamknięte i opieka nad nim musi być stała przez osobę posiadającą uprawnienia na broń.

Szafy i gabloty na broń

Przeznaczone są dla posiadaczy strzelb myśliwskich lub krótkich rewolwerów. Szafy i gabloty na broń powinny spełniać wszystkie wymagania z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2014 r. Podstawowe cechy, które powinny spełniać to:

- przynajmniej jeden zamek elektroniczny, na klucz lub szyfr
- otwory do kotwienia
- odporność na włamanie

To najbardziej przystępna cenowo i najłatwiejsza opcja na przechowywanie broni. Przy wyborze szafy lub gabloty należy pamiętać o wymogach klasy S1.

Podsumowanie

Przechowywanie broni to nie tylko przestrzeganie przepisów prawa i rozporządzenia. Należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. Ponadto, gdy broń nie jest przechowywana w odpowiedni sposób, policja może cofnąć pozwolenie na broń na mocy art. 17 pkt. 1. Zawsze powinno się pilnować broni i dbać o to, by nie dostała się w nieodpowiednie ręce.