reklama sklepu z materacami



Impregnaty do kostki brukowej i betonu – co warto o nich wiedzieć i jakie wybrać?

Impregnaty to produkty, których funkcją jest zabezpieczanie różnego rodzaju powierzchni. Choć największą popularnością cieszą się preparaty do drewna, dostępne są też inne warianty, takie jak impregnat do kostki brukowej i betonu. Produkty można podzielić na dwa różne typy – stworzone na bazie rozpuszczalników bądź wody. Dostępne na rynku są również impregnaty naturalne, czyli złożone w większości z olejów.

impregnat do kostki betonowej

Jakie są rodzaje i właściwości impregnatów?

Impregnaty dzieli się pod kątem rodzaju czynnika aktywnego. Wyróżnia się następujące produkty:

  • polimerowe akrylowe, stworzone na bazie żywic syntetycznych,
  • krzemoorganiczne, czyli silikonowe, siloksanowe i silanowe,
  • na bazie teflonu, czyli fluoropolimery,

Zadaniem impregnatu jest nadanie powierzchni konkretnych właściwości technicznych. Chroni on przed negatywnym działaniem wody poprzez tworzenie hydrofobowej powłoki. Powłoka ta ułatwia również zachowanie czystości. Produkty wzmacniają dodatkowo mechaniczną strukturę powierzchni, mogą nadawać jej właściwości ognioochronne i poprawiać jej wygląd. Impregnat do betonu i kostki brukowej nierzadko zwiększa intensywność koloru odświeżanej powierzchni.

Jaki impregnat do kostki brukowej wybrać?

By dowiedzieć się, jaki impregnat do kostki brukowej wybrać, trzeba najpierw określić swoje oczekiwania. Dostępne są produkty zapewniające tzw. efekt mokrej kostki oraz bezbarwne. Te drugie sprawdzą się w przypadku użytkowników, którym zależy na utrzymaniu naturalnego koloru kostki. Jeśli jest ona wyblakła bądź posiada przebarwienia będące efektem działania promieniowania UV, można zastosować barwiący impregnat do kostki brukowej.

Dlaczego warto korzystać z impregnatów do betonu i kostki brukowej?

Impregnat do betonu i kostki brukowej zabezpieczy powierzchnię przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, zabrudzeniami oraz korozją. Wszystkie materiały, łącznie z betonem, mogą ulec uszkodzeniu na skutek działania czynników atmosferycznych. Zjawisko to jest nazywane korozją betonu. Wówczas warto nadać powierzchni właściwości hydrofobowe i ograniczyć jej nasiąkliwość. Efekt hydrofobowy gwarantuje dłuższe utrzymanie kostki w czystości i ułatwia sam proces czyszczenia. Dużą zaletę stanowi też wspomniana już możliwość odświeżenia koloru powierzchni. Impregnaty zapewniają więc kostce walory zarówno estetyczne, jak i użytkowe. Ponadto zapobiegają wystąpieniu grzybów, pleśni i mchu.

Impregnaty na bazie rozpuszczalników – Protect PV

Poszukując wysokiej jakości impregnatów, warto zwrócić uwagę na Protect PV od JURGA. To rozpuszczalnikowy impregnat przeznaczony do kostki brukowej, krawężników, płytek chodnikowych, płotów betonowych, podmurówek, wszelkiego rodzaju galanterii betonowej barwionej i naturalnej oraz innych powierzchni betonowych prefabrykowanych i monolitycznych. Jego główne zadanie to ochrona przed wilgocią oraz odświeżenie koloru i struktury. Co więcej, produkt zmniejsza ryzyko powstawania zabrudzeń, dzięki niemu samooczyszczenie powierzchni staje się łatwiejsze. Protect PV ogranicza rozwój pleśni, grzybów, mchów i powstawania wykwitów wapiennych oraz solnych. Impregnat dostępny jest w puszkach o pojemności 1 l oraz 3 l.

Ten jednoskładnikowy impregnat głęboko penetrujący został stworzony na bazie najlepszych rozpuszczalników, silanów i siloksanów. Znajduje zastosowanie w przypadku chłonnych powierzchni budowlanych. Jego właściwości hydrofobowe uniemożliwiają wilgoci wniknięcie w niewielkie pęknięcia oraz pory, dzięki czemu powierzchnia zostaje zabezpieczona przed negatywnymi efektami zamarzania wody. Produkt wyróżnia się szybką reakcją chemiczną i stworzeniem doskonałego połączenia z powierzchnią. Trzeba pamiętać, że można go zastosować jedynie na czyste, suche, niezmrożone, wolne od tłuszczu, oleju i zanieczyszczeń organicznych podłoże. Przed użyciem na dużej powierzchni warto dodatkowo wykonać próbę na jej skrawku i sprawdzić, czy nie reaguje ona w niepożądany sposób.