reklama sklepu z materacami



Ile kosztuje płyta fundamentowa?

Ile kosztuje płyta fundamentowa? Czy płyta fundamentowa jest lepsza od tradycyjnego fundamentu? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury już teraz!

  1. Ile kosztuje płyta fundamentowa?
  2. Płyta fundamentowa a tradycyjny fundament

Jaki jest koszt płyty fundamentowej? Dlaczego warto decydować się na płytę fundamentową od sprawdzonej firmy? Czy na płycie fundamentowej można oszczędzać? Jaką płytę wybrać? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

budowa domu na płycie fundamentowej

Ile kosztuje płyta fundamentowa?

Ile właściwie kosztuje płyta fundamentowa? Ostateczny koszt zależy od wielu czynników – między innymi od konstrukcji budynku, gruntu, który znajduje się na działce czy od powierzchni fundamentu. Firmy, które zajmują się projektowaniem i budowaniem betonowych płyt fundamentowych w termicznej izolacji, podają na swoich stronach orientacyjne cenniki. Na przykład według informacji ze strony https://parati.com.pl/cennik/płyta fundamentowa ze zbrojeniem tradycyjnym może kosztować od 485 zł za metr kwadratowy. Natomiast płyty fundamentowe ze zbrojeniem hybrydowym są nieco tańsze, bowiem rozwiązania o gramaturze 10 cm kosztują netto 455 zł za metr kwadratowy. Są to oczywiście płyty przeznaczone do budynków parterowych lub takich, które w planie mają poddasze użytkowe, a powierzchnia zabudowy wynosi od 100 do 200 metrów kwadratowych.

Dlaczego w ogóle warto zlecić wykonanie płyty fundamentowej sprawdzonej firmie? Przede wszystkim dlatego, że będziesz mieć pewność, iż projekt zostanie zrealizowany z najwyższą starannością i dbałością o każdy szczegół. Dobra firma to przede wszystkim taka, która przygotowuje od początku projekt konstrukcyjno-wykonawczy, przetransportuje materiały na wskazany plac zabudowy i będzie nadzorować pracy ziemne. Więcej informacji na temat zakresu prac znajdziesz oczywiście na stronie wybranej firmy, produkującej płyty fundamentowe.

Płyta fundamentowa a tradycyjny fundament

Płyty fundamentowe cieszą się coraz większą popularnością z tego względu, że mają wszechstronne zastosowanie. Są także świetną opcją, jeśli chodzi o stawianie fundamentów na gruntach o słabszej nośności. Odpowiednio dobrana płyta w takim przypadku sprawi, że całe obciążenie powstającego budynku będzie ostatecznie równomiernie rozłożone na grunt – nie w sposób liniowy, jak to się dzieje przy standardowych fundamentach.

Jeśli interesują Cię płyty fundamentowe, pamiętaj, że już na samym początku należy rozplanować instalację gazową, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Kiedy już płyty zostaną wylane, nie będziesz mieć możliwości na wprowadzenie zmian w tym zakresie.

Płyty fundamentowe są bezpiecznym rozwiązaniem, nawet tam, gdzie mamy do czynienia z wysokim poziomem gruntowych wód. Ponadto dzięki nim łatwiej jest skuteczniej odizolować budynek od zimnego podłoża, podczas gdy tradycyjny fundament wymaga prawidłowej hydroizolacji w obu przypadkach. Wysokiej jakości płyta fundamentowa jednocześnie tworzy podłogę betonową. Jedynym minusem takiego rozwiązania może być konieczność zatrudnienia profesjonalistów. Natomiast budowa standardowego fundamentu trwa dłużej, ale jest opcją znaną i sprawdzoną. Wielu wykonawców ma doświadczenie i rzadko kiedy popełnia jakiekolwiek błędy związane ze stawianiem tradycyjnego fundamentu. Zaletą płyty fundamentowej jest również to, że wykazuje dużo większą odporność w przypadku nierównomiernego osiadania w przeciwieństwie do standardowego rozwiązania. Ponadto jest rozwiązaniem ekonomicznym. Z powodu tych zalet deweloperzy oraz osoby budujące domy coraz chętniej decydują się na płyty fundamentowe zamiast tradycyjną opcję.

Jeżeli masz dodatkowe pytania na temat tego, jak wygląda zbrojenie płyty fundamentowej lub jaki jest czas całkowitego związania zaprawy betonowej, zawsze warto skontaktować się z fachowcem. Dzięki temu podczas wylania płyty fundamentowej wszystko zostanie zrealizowane prawidłowo, a to sprawi, że koszt wykonania płyty fundamentowej nie będzie zwiększony przez ewentualne poprawki. Samo wylanie płyty fundamentowej stanie się natomiast prostsze.