reklama sklepu z materacami



Domy kanadyjskie - wady i zalety tego typu budowania

domy kanadyjskie

 

Domy kanadyjskie swoje pięć minut na ziemi polskiej miały w latach 90 ubiegłego wieku - to właśnie wtedy drewno, a więc główny materiał budowlany owych domów, było niezwykle tanie, a Polacy mogli bez uciążliwego czekania w krótkim czasie zostać właścicielami domu. Sprawdźmy wady i zalety tej technologii budowlanej.

Domy szkieletowe - czym są?

Domy kanadyjskie (szkieletowe) budowane są od setek lat. I choć, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą one z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych, to również ustabilizowaną pozycję mają na rynku europejskim. W Polsce taki styl budowy stał się popularny w latach 90. XX wieku. Wraz z drugą dekadą XXI wieku temat domów kanadyjskich wrócił jak bumerang i coraz częściej ten styl i sposób budownictwa jest zauważalny na polskim rynku. Z roku na rok takie budownictwo przekonuje coraz szersze rzesze zainteresowanych o swojej trwałości i niewątpliwych zaletach. Decyzja o zakupie domów kanadyjskich nie jest decyzją o zakupie domu na chwilę, prowizorycznego lokum, ale inwestycją w naprawdę dobry budynek, o który należy dbać, a odwdzięczy się swoją solidnością oraz szerokim wachlarzem pozytywnych cech. Jedną z zasadniczych zalet odmów jest jego cena - zakłady produkcyjne proponują naprawdę konkurencyjne kwoty względem domów murowanych, a gotowe projekty można znaleźć na ogólnie dostępnych serwisach zakupowych, np. https://allegro.pl/kategoria/gotowe-domy-bez-dzialki-domy-kanadyjskie-111716.

Domy kanadyjskie - fakty

Przeciwnicy technologii budowania z drewna zarzucają domom kanadyjskim to, że surowiec potrzebny do ich postawienia - drewno - nie jest tak trwały jak tradycyjne sposoby budowania domów - ich murowanie. Prawda wygląda tak, iż do postawienia domów kanadyjskich są wykorzystywane dobre, solidne i trwałe gatunki drewna, jak np. świerk. Drewno przeznaczone do budowy powinno być odpowiednio sezonowane, zabezpieczone przed ogniem, grzybem, a także czterokrotnie strugane. Wszelkie te zabiegi pozwalają mieć pewność, iż dom kanadyjski jest równie odporny na działanie czasu i warunków atmosferycznych jak tradycyjny dom murowany.

Niewątpliwą zaletą domów szkieletowych jest to, że są one niezwykle ekologiczne i energooszczędne - wykorzystywany materiał jest w pełni naturalny, ekologiczny.

Domy kanadyjskie buduje się niezwykle szybko - zazwyczaj potrzeba około trzech miesięcy, aby dom był gotowy "pod klucz". Ta bezsprzeczna zaleta sprawia, że domy kanadyjskie mogą powstawać bez względu na porę roku - co w przypadku domów murowanych ma ogromne znaczenie. Wyłącznie postawienie fundamentów wymaga odpowiedniej temperatury, pozostałe etapy stawiania domu szkieletowego polegają na wykorzystywaniu drewna, wkrętów i gwoździ, co pozwala go zbudować nawet zimą.

Jednym z faktów, które przekonują coraz szerszą rzeszę osób do inwestowania w budowę domów kanadyjskich, jest ich nieporównywalnie niska cena. Ten argument poparty jest wykorzystaniem w budowie tańszych materiałów niż w przypadku domów murowanych. Dom kanadyjski nie wymaga użycia wielu materiałów, a jak wiemy, jego powstanie trwa zaledwie kilka miesięcy, dlatego również gratyfikacja dla pracowników budowlanych obniża nam koszt całego przedsięwzięcia.

Domy kanadyjskie - mity

Wciąż technologia budowania w stylu kanadyjskim ma wielu przeciwników - być może głównie z powodu wielu mitów, które narosły przez lata wokół tego sposobu budowania. Należy przede wszystkim podkreślić, że kluczowym dla całej budowy domu jest właściwe wzniesienie konstrukcji - w toku robót budowlanych nie ma czasu na poprawianie ewentualnych błędów czy usuwanie niedoskonałości. Domy kanadyjskie są niezwykle energooszczędne - nie jest prawdą, że latem one bardzo szybko się nagrzewają, a zimą wychładzają - jeśli wykonasz odpowiednią termoizolację możesz być pewien, że Twój dom nie będzie miał problemów z nadmiernym nagrzewaniem się porą letnią i śmiało będziesz mógł zwać go energooszczędnym.

Niedostosowanie do warunków atmosferycznych i nagłych zmian pogody - taki koronny argument jest wysuwany zwykle na pierwszy plan we wszelkich sporach nad budownictwem w stylu kanadyjskim. Nie jest prawdą, ze silniejszy wiatr może być zagrożeniem dla konstrukcji czy inne gwałtowne zmiany mogą spowodować problemy w jego użytkowaniu. Warto uświadomić sobie, że dom kanadyjski jest zakotwiczony na fundamentach - jedynych elementach murowanych - a wszelkie jego części są ze sobą ściśle powiązane i połączone - nie ma możliwości, by konstrukcja sama z siebie powodowała jakiekolwiek problemy, ich źródłem mogą być wyłącznie błędy w wykonaniu domu.