reklama sklepu z materacamiDobrze dobrane firany eleganckim sposobem na prywatność w mieszkaniu

Mieszkając w blokowisku często zastanawiamy się jak choć symbolicznie odgrodzić się od naszych sąsiadów, szczególnie w dobie lornetek czy latających dronów. Wszyscy zastanawiamy się jak zasłonić nasze okna, aby nikt nas nie podglądał, a jednocześnie abyśmy czuli się dobrze w mieszkaniu, a same wnętrza wyglądały ładnie i elegancko. Jeśli chodzi o noc, nie ma tutaj wielkiego problemu - wystarczy kupić zaciemniające zasłony bądź rolety dzień noc i jesteśmy odgrodzeni od świata, a przy tym mamy komfort snu. Jednak co zrobić w dzień lub latem, kiedy jest gorąco, a ciężkie rolety i ciężkie zasłony nie wchodzą w grę?

białe firanki i szare zasłony w salonie

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • - jak dobierać firany metrażowe do wnętrz
  • - gdzie kupić firanki na metry i nie przepłacić

Jak się okazuje stare dobre firanki to idealne rozwiązanie dla tych z nas, którzy choć symbolicznie chcą odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Firanka zasłania wnętrze naszego mieszkania, ale nie ogranicza nam dostępu światła do wnętrza domu. Co ważne, firanki możemy kupić w różnych ciekawych wzorach i uzyskać tym nawet bardzo ciekawy efekt aranżacyjny.

Tanie firanki metrażowe - jak dobierać je do wystroju wnętrz

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Na rynku mamy dostępnych wiele firanek o różnym kroju, różnych wzorach, grubości, teksturze. Firany szyte są z różnego typu materiałów, od tych naturalnych po syntetyczne. Ostateczny wybór materiału zależy od tego, jakie preferujemy. Część z nas preferuje materiały naturalne, część wspomniane już syntetyki, jednak dobór firanki zależy też od tego, jak prezentuje się nasze wnętrze.  Bogato zdobione firany lepiej pasują do wnętrz urządzonych w tradycyjnym bądź rustykalnym stylu. Większość zapewne skojarzy, że piękne ozdobne firany często wisiały w domu naszych babć i cioć, których mieszkania były urządzone w tradycyjnym stylu, z eleganckimi ciężkimi meblami, fotelami i dywanami.

Dziś, w dobie wszechobecnego nowoczesnego stylu i stylu skandynawskiego bardziej skłaniamy się ku firankom delikatnym i zwiewnym, które jednocześnie są ozdobą mieszkania i zasłoną przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Kiedyś firany dobierało się idealnie do wysokości karnisza, dziś coraz częściej wybieramy firany, które ładnie układają się na podłodze i są o wiele dłuższe niż odległość karnisza od podłogi. Jednocześnie część z nas preferuje firanki dłuższe lub krótsze, szczególnie w kuchni lub pokoju dziecięcym dopasowujemy firanki do charakteru wnętrza. W kuchni krótka firanka idealnie sprawdza się jako delikatna przesłona przed światem zewnętrznym, podobnie jak elegancka roleta rzymska. W pokoju dziecięcym także często dobieramy krótsze firanki ponieważ w pokojach dzieci nie ma zwykle okien balkonowych, a zwykłe otwierane okna i wysokie parapety. W takim przypadku, aby maluch nie zaplątał się w firankę i jej nie zerwał praktyczniej jest stosować krótką firankę. Warto też pamiętać o tym, że dobierając firany do pokoju dziecięcego mamy możliwość zakupu firanek we wzory dziecięce: kwiatuszki, kaczuszki, samochodziki, w kolorystyce typowo chłopięcej lub typowo dziewczęcej. To daje nam również bardzo duże możliwości aranżacyjne jeśli chodzi o salon czy sypialnię. W zależności od tego w jakim stylu urządzone jest wnętrze, mamy do wyboru ciężkie grube firany, zwiewne delikatne tiulowe, które idealnie sprawdzają się jako ozdoba pokoju.

Jak wymierzyć tanie firany na metry (firany metrażowe) do pomieszczenia

To w jaki sposób wymierzyć firany i kupić odpowiednie w sklepie jest bardzo ważne. Jeśli dobrze odmierzymy wszystko, to nasze firanki będą dobrze wisieć i ładnie wyglądać. Możemy kupić gotowe firany, w określonym wymiarze. Takie firanki na wymiar są skrojone pod konkretne pomieszczenia, jednak nie zawsze mamy możliwość ich użycia bez przeróbek. Jeśli mamy niestandardowe okna lub mieszkamy w starym budownictwie, to standardowe firanki na nic nam się nie przydadzą - będą albo za krótkie, albo za długie, albo za wąskie, albo za szerokie. Idealnym rozwiązaniem będą firany na metry (np. https://alena-firany.pl/firany-na-metry.html), ponieważ dzięki temu, że możemy kupić odpowiednią ilość firan i odpowiednio przyciąć je później u krawcowej do wymiaru naszego okna. Oczywiście musimy zwracać uwagę na to, na jaką szerokość bela firan jest szyta. Najczęściej taki szablon firan to 3 m szerokości i kilka metrów długości. Dzięki temu możemy nawet do bardzo szerokich okien kupić firankę, którą wystarczy jedynie skrócić na odpowiednią wysokość. Najczęściej stosuje się miarę, że od żabki do podłogi to wysokość firany, a od podłogi do firanki powinno być mniej więcej 2 cm odstępu, choć i od tej reguły już się odstępuje,  bo jak wspominaliśmy, coraz częściej stosujemy firanki o wiele dłuższe, które po prostu ładnie układamy na podłodze.

Firany na metry bez problemu kupimy w dużych sklepach z elementami wystroju wnętrz lub hipermarketach budowlanych. Znajdziemy tam szeroki wybór firan. Stylowe firany dla każdego znajdziemy w dowolnym dużym sklepie internetowym, gdzie do wyboru mamy niezliczone ilości wzorów i stylów.