reklama sklepu z materacami



Dlaczego warto mieć i używać Archicad’a

Jeszcze do niedawna technologia BIM w Polsce nie była w ogóle znana albo była bardzo mało znana. Większość architektów kreśliła w „cadzie”, Inwestorzy nie mieli pojęcia, czym jest Building Information Modeling (BIM). Natomiast na uczelniach wykładowcy zachęcali raczej do powrotu do deski kreślarskiej niż do korzystania z nowoczesnych, cyfrowych narzędzi wspomagających projektowania. Pytanie tylko, dlaczego tak było, skoro Europa zachodnia inwestowała w rozwój BIM?

Archicad - BIM

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno przyzwyczajenie i opór przed nowymi technologiami zrobił swoje, a kwestie szkoleń i pogłębiania wiedzy stawały się kolejną przeszkodą. Po co zmieniać coś, co ma się dobrze i funkcjonuje z powodzeniem? A nowe, nie dość, że wymaga czasu to jeszcze zainwestowania pieniędzy?

W taki sposób może myśleć tylko człowiek, firma czy instytucja, której faktycznie nie zależy na rozwoju, a tylko na utwierdzaniu się w przekonaniu, że to co jest tu i teraz jest jedynym słusznym podejściem.

Nic jednak bardziej mylnego. W każdej dziedzinie życia technologia i nowe rozwiązania rewolucjonizują rynek. Prostym przykładem są smartfony, które jeszcze 15 lat temu były zwykłymi telefonami bezprzewodowymi służącymi do dzwonienia. I wówczas pewnie każdy z nas uznałby obecne funkcje smarfona za absurd lub co najmniej za zbytek.

To samo dotyczy technologii stosowanych w budownictwie i w architekturze. Niestety przyzwyczajenie do starych metod sprawia, że wiele instytucji czy firm było przyzwyczajonych do projektowania w 2D. Takie firmy niestety nie będą mieć w przyszłości racji bytu, jeżeli nie zmienią swojego podejścia, gdyż technologie cyfrowe, w tym stosowanie BIM, będą sukcesywnie wypierać te firmy z rynku.

Mimo tego, że od lat branża budowlana w Polce stoi w miejscu i charakteryzuje się jednym z najniższych poziomów innowacyjności ze wszystkich gałęzi przemysłu, to zmiany są nieuniknione i niebawem BIM całkowicie zastąpi tradycyjne metody realizacji inwestycji budowlanych.

Pod koniec 2019 roku Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii wystartowało z projektem pod nazwą “Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce”, którego celem było upowszechnienie elementów BIM na polskim rynku budowlanym. Od tamtej pory ilość projektów z uwzględnieniem technologii BIM znacznie się zwiększyło.

W tym kontekście ważną rzeczą dla pracowni projektowych jest również rozwój i zastanowienie się nad wyborem najlepszego narzędzia do projektowania w technologii BIM

Pierwszą, zauważalną korzyścią stosowania BIM jest zwiększenie efektywności danej pracowni projektowej. Można do tego celu wykorzystać wiele programów dostępnych na rynku, ale to przede wszystkim Archicad zwiększa wydajność i oszczędza wykonywanie mechanicznej pracy. Dzięki projektowaniu w Archicadzie jesteśmy w stanie wygenerować automatycznie widoki elewacji, przekroje, detale i dzięki temu architekt może skupić się na faktycznym projektowaniu, a nie na kreśleniu rysunków. Jeżeli posiadamy wzorzec w Archicadzie, jesteśmy w stanie zautomatyzować większość procesów, dzięki czemu, znacząco skracamy czas przygotowania dokumentacji projektowej. Tutaj warto skorzystać z doświadczeń firmy Multibim, która wychodzi naprzeciw swoim klientom i tworzy wzorzec Archicada, który jest kompatybilny z aktualną wersją oprogramowania.

Archicad sprawia, że pracownia architektoniczna staje się konkurencyjna

Inwestor zamawiający projekt domu czy innego budynku nie sprawdza, jakie oprogramowanie stosuje dana pracownia. Liczy się efekt końcowy, a także cena. Natomiast dla samego architekta oprogramowanie ma niebagatelne znaczenie, bo od tego będzie zależeć, ile czasu poświeci na projektowanie i w jaki sposób zachęci klienta, a także w dalszej perspektywie innych jego znajomych, do zamówienia projektu. Takie możliwości daje właśnie Archicad. Z jednej strony pozwala na przyspieszenie pracy chociażby przy wykorzystaniu wzorca Archicada od Multibim, a także daje możliwość przygotowania atrakcyjnych wizualizacji i animacji wymarzonego domu inwestora na wczesnym etapie projektu koncepcyjnego. Archicad pozwala również na zwiedzenie budynku przy pomocy VR oraz pełną eksploracji projektu za pomocą smartfona dzięki aplikacji BIMx.

Wielu architektów zwleka lub nie decyduje się na przejście na BIM, ponieważ wiąże się to z zainwestowaniem czasu oraz pieniędzy. Prawdą jest, że Archicad jest droższy niż oprogramowanie CAD 2D. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że czas przygotowania dokumentacji architektonicznej skraca się o ok. 50%, oraz że mamy większą szansę pozyskania zlecenia, to koszty programu szybko się zwracają.

Dlaczego Archicad jest najlepszym oprogramowaniem BIM dla architektów?

  • jest intuicyjny i prosty w obsłudze
  • został zaprojektowany z myślą o architektach i tworzeniu projektów kubaturowych
  • posiada wiele przydatnych wtyczek takich jak:
  • Twinmotion, Rhino I Grasshopper
  • jest znacznie tańszy od swojej bezpośredniej
  • konkurencji, czyli Revita
  • dostawca Multibim daje możliwość zakupu licencji wieczystej
  • dostawca Multibim zapewnia wdrożenie, kursy i szkolenia z funkcji Archicada, a także wzorzec Archicada