reklama sklepu z materacami



Czym jest fotowoltaika i do czego służy?

Tematem, który jest ostatnio na ustach wszystkich jest właśnie fotowoltaika. Mówi się o niej we wszystkich możliwych mediach: poczynając od TV, poprzez radio, na Internecie – kończąc. Mało tego: budzi ona olbrzymie kontrowersje. Wiele osób jest jej zagorzałymi fanami, kiedy to inni zarzucają jej nieopłacalność. Gdzie więc leży prawda? A przede wszystkim czym jest fotowoltaika i do czego służy?

 panele fotowoltaiczne na dachu

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się zmianą światła słonecznego w energię elektryczną. Innymi słowy jest to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Rozwiązanie takie na dłuższą metę wydaje się więc niezwykle korzystne. Używając więc skrótu myślowego – stwierdzić możemy, że pobieramy energię elektryczną – wprost ze słońca. Zarówno w oczach przedsiębiorcy, jak i osoby prywatnej musi więc oznaczać to czysty zysk.

Zjawisko fotowoltaiczne

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych możliwe jest dzięki tak zwanemu zjawisku fotowoltaicznemu. Polega ono na powstaniu siły elektromotorycznej w ogniwie fotowoltaicznym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zaliczyć je możemy więc do podstawowych i najważniejszych zarazem zjawisk we współczesnej energetyce.

Czym jest ogniwo fotowoltaiczne?

Skoro powiedzieliśmy już czym jest powyższe zjawisko, powinniśmy wyjaśnić teraz czym jest ciało stałe, w którym ono zachodzi. Otóż siła elektromagnetyczna powstaje w ogniwie fotowoltaicznym, nazywanym też fotoelektrycznym, lub fotoogniwem – które jest podstawowym i najważniejszym elementem panelu słonecznego. To właśnie we wspomnianym ogniwie następuje konwersja energii promieniowania słonecznego – w energię elektryczną.

co to jest fotowoltaika?Źródło: Pixabay

Do czego służy fotowoltaika?

Ujmując to w najprostsze możliwe słowa: fotowoltaika jest odpowiedzią na dwa pejoratywne zjawiska zachodzące we współczesnym świecie. Są nimi:

  • powiększające się zanieczyszczenie środowiska naturalnego,
  • stale rosnące ceny za energię elektryczną.

Fotowoltaika a względy ekologiczne

Fotowoltaika jest więc odpowiedzią na obecny kryzys środowiska naturalnego. Natura cierpi na skutek prowadzonej przez człowieka rabunkowej gospodarki. Przejawia się ona w postaci wszelkich możliwych zanieczyszczeń. Począwszy od zanieczyszczania mórz ściekami fabrycznymi, poprzez zatruwanie powietrza smogiem, kończąc na wyjaławianiu gleb najróżniejszymi skażeniami chemicznymi.

Standardowe pozyskiwanie energii elektrycznej – to jest poprzez paliwa kopalne – jest jedną z największych bolączek ekologii. Wszelkie zakłady energetyczne są zazwyczaj wielkimi trucicielami środowiska. Jeżeli więc chcemy, by nasze dzieci i wnuki – mogły jeszcze oddychać czystym powietrzem – musimy o to zadbać. Mamy więc moralny obowiązek pozostawić planetę Ziemię przynajmniej w takim stopniu, w jakim otrzymaliśmy ją od naszych matek i ojców…

Fotowoltaika a względy finansowe

Jeszcze ważniejsze są względy finansowe. Obecnie nieustannie narażeni jesteśmy na podwyżki cen za prąd. Opłaty za energię elektryczną rosną z roku na rok. Jest tak dlatego, że dostawcy prądu mają dużą swobodę w kreowaniu cen. Jedynym sposobem wyrwania się z zawrotnej spirali podwyżek jest więc inwestycja w fotowoltaikę.

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiedzieliśmy się więc czym de facto osławiona fotowoltaika jest, czemu służy i przed czym może nas zabezpieczyć. Warto więc zastanowić się nad założeniem paneli fotowoltaicznych na dachu swego domu.