reklama sklepu z materacamiCzy da się prać pokrowiec na materac? Jak uprać pokrowiec?

Pokrowiec na materac pełni przede wszystkim rolę ochronną. Zabezpiecza wnętrze materaca przed zabrudzeniami, czym przedłuża jego żywotność. Pokrowiec zatrzymuje w sobie wilgoć (pot), kurz i złuszczający się naskórek, które są pożywką dla rozwoju mikroorganizmów. Nieprane pokrycie materaca dosyć szybko staje się więc siedliskiem bakterii, co wpływa negatywnie na higienę snu. Rozwiązaniem problemu jest zadbanie o czystość pokrowca - jak to zrobić?

bawełniany ochraniacz na materac

Czy można prać pokrowiec na materac?

Co do zasady, każdy pokrowiec posiada zazwyczaj suwak, dzięki któremu możliwe jest zdjęcie go z materaca. To, w jaki sposób można taki pokrowiec oczyścić, zależy przede wszystkim od zaleceń producenta oraz wykorzystanego do produkcji materiału. Niektóre pokrowce wolno jest czyścić tylko chemicznie w profesjonalnej pralni. Inne da się prać w pralce, jednak pod warunkiem, że w ogóle się w niej zmieszczą. Przed zdjęciem pokrowca z materaca warto więc zapoznać się z metką producenta, na której z pewnością znajdziemy wszystkie istotne informacje na temat jego pielęgnacji.

Jak prać pokrowiec na materac w pralce?

Zakładając, że producent przewiduje możliwość prania pokrowca w pralce, po jego zdjęciu należy zmniejszyć objętość materiału poprzez składanie lub rolowanie. Jeżeli pokrowiec zmieści się w bębnie, można uznać to za połowę sukcesu. Do prania pokrowców na materace używa się delikatnych detergentów do prania białych tekstyliów. Wystarczający jest sam proszek, żel lub płyn do prania - nie zaleca się stosowania płynów zmiękczających. Jeszcze istotniejsze jest pranie pokrowca w odpowiednio dobranej temperaturze. Należy bezwzględnie przestrzegać przy tym zaleceń producenta, ponieważ zbyt gorąca woda może uszkodzić materiał lub wpłynąć negatywnie na jego właściwości. Zazwyczaj zalecana do prania pokrowców temperatura to około 30 - 60 stopni Celsjusza. W wielu przypadkach po takim praniu nie wolno stosować wirowania (zwłaszcza, jeśli materiał ma wszytą piankę termoelastyczną).

Co zrobić, kiedy pokrowiec nie mieści się w pralce?

Pokrowiec z dużego materaca często nie mieści się w bębnie pralki, stąd wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo prać pokrowiec na materac ręcznie, na przykład w wannie. Będzie to dobre rozwiązanie, jeśli materiał nie jest mocno zabrudzony, choć oczywiście sam zabieg zajmie nam sporo czasu i nie będzie najłatwiejszym zadaniem. Do ręcznego prania pokrowca należy wykorzystać wodę w temperaturze zalecanej przez producenta oraz delikatny detergent. Później materiał trzeba jeszcze dokładnie wypłukać i odcisnąć z nadmiaru wody. Warto pamiętać, że zarówno ręcznie, jak i w pralce pokrowiec pierzemy z zasuniętym suwakiem. Jeśli nie chcemy męczyć się z ręcznym praniem pokrowca niemieszczącego się w bębnie pralki, oddajmy go do profesjonalnej pralni.

Jak wysuszyć pokrowiec na materac?

Pokrowiec, który można wirować, wolno nam osuszyć w suszarce bębnowej. Jeśli jej nie posiadamy, odwirowaną tkaninę musimy rozwiesić do wyschnięcia. W obu przypadkach nie wolno jednak przekraczać dopuszczalnej temperatury suszenia, aby nie dopuścić do uszkodzenia pokrowca. Najbardziej problematyczne będzie wysuszenie modelu, którego nie wolno nam odwirować. W takim wypadku nadmiar wody należy odcisnąć lub rozwiesić pokrowiec nad wanną, bądź miską, aby woda sama obciekła. Następnie pokrowiec suszymy rozwieszony w pobliżu grzejnika lub na świeżym powietrzu.

Regularne pranie pokrowca na materac jest dosyć problematyczne, dlatego aby przedłużyć jego świeżość i trwałość, warto korzystać z dodatkowego ochraniacza na materac, który zabezpieczy przed zabrudzeniem również pokrowiec.