reklama sklepu z materacami



Co trzeba wiedzieć o zaworach kątowych?

Podłączenie wody z instalacji wodociągowej do urządzeń takich jak umywalka, bateria kuchenna, pralka czy zmywarka jest możliwe dzięki specjalnej armaturze. Każde przyłącze w domu wyposażone jest w odcinający zawór kątowy. Najwięcej korzyści zapewnia specjalny zawór regulacyjny.

odcinające zawory kątowe do umwalki i baterii

Rodzaje zaworów kątowych

Poza zaworami spełniającymi podstawową funkcję zamykania i otwierania przepływu wody stosowane są zawory regulacyjne, które ograniczają wielkość ciśnienia przepływu i w przypadku awarii lub remontu odcinają dopływ wody. Jakość zaworów ma duży wpływ na bezpieczeństwo instalacji i konkretnych urządzeń. Materiałem ich wykonania jest zazwyczaj mosiądz, czyli stop miedzi i cynku. Elementy takie jak skład stopu, rodzaj domieszek, technologia wykonania czy wykończenia są różne w zależności od producenta i przeznaczenia produktu. Na przykład te przeznaczone do kontaktu z wodą pitną muszą posiadać należyte atesty dopuszczające, a w ich składzie chemicznym nie mogą znajdować się szkodliwe dla zdrowia ołów oraz nikiel. Pod względem technologii wykonania można wyróżnić dwa rodzaje zaworów – kute i odlewane. Elementy tych pierwszych są formowane w procesie obróbki plastycznej w prasie, w przypadku tych drugich powstają na skutek odlewania ciekłego metalu w specjalnych formach. Zawory kute uchodzą za trwalsze i wykazujące się większą odpornością na korozję oraz obciążenia. Dzięki obróbce plastycznej struktura materiału jest lepsza, a powłoka gładsza i bardziej estetyczna. Jeśli chodzi o producentów, popularny jest m.in. zawór kątowy Schell. Marka specjalizuje się właśnie w wytwarzaniu artykułów z kutego mosiądzu.

Budowa i typy zaworów

Zawór kątowy jest łącznikiem między przewodem wodociągowym a urządzeniem sanitarnym lub umywalką, spłuczką, zmywarką, pralką czy baterią kuchenną. By zamknąć dopływ wody lub wyregulować jej przypływ wystarczy przekręcić dźwignię lub pokrętło. Zawory kątowe są dopuszczone do pracy zarówno z zimną, jak i gorącą wodą. Łączą się także z zaworem zwrotnym chroniącym przed przedostawaniem się brudnej wody z pralki lub innych źródeł do sieci wodociągowej. Proste zawory grzybkowe kątowe mogą posiadać niewielki filtr wychwytujący zanieczyszczenia wody. Wśród zaworów zwrotnych wyróżnia się również te z dwoma przyłączami. Jedno przyłącze może przykładowo doprowadzać wodę do zlewozmywaka, a drugie służyć do podłączenia zmywarki. Zawory kombinowane podwójne są częściej wykorzystywane do pracy w zimnej wodzie, choć zdarza się instalowanie ich w przewodach wody ciepłej. Jest to zasadne m.in. w przypadku zmywarki.

Ile kosztują zawory kątowe?

Cena zaworów kątowych może znacznie się różnić w zależności od wariantu artykułu i producenta. Choć najtańsze zawory można kupić już zaledwie za kilkanaście złotych, warto pamiętać, że niska cena idzie często w parze z niską jakością. To z kolei przekłada się na słabą trwałość produktu, co nierzadko przynosi nieprzyjemne skutki. Prosty zawór Schell można zakupić za nieco ponad 20 zł, bardziej skomplikowane modele kombinowane z filtrem to już wydatek rzędu ponad 100 zł. Przed zakupem zaworu należy wziąć pod uwagę jego parametry techniczne i na tej podstawie oszacować stosunek ceny do jakości produktu. Zawory to produkt, który wygodnie zakupić jest drogą internetową - można zrobić to np. w sklepie Kim24.  

Podsumowanie

Zawór kątowy przeznaczony jest do ciągłego kontaktu z wodą, w związku z czym musi być wykonany z trwałych materiałów. Najlepszym wyborem zdają się być zawory kątowe kute, które poza lepszą wytrzymałością zapewniają także dużą estetykę wykonania i regularny kształt.

zawór wody pod zlewem