reklama sklepu z materacami



Blacha trapezowa - rodzaje, specyfikacja, montaż

Zapytani o to, jak wyglądają blachy trapezowe, z pewnością bylibyśmy w stanie w jakiś sposób to wytłumaczyć. Oznacza to więc, że praktycznie każdy z nas miał kiedyś styczność z tym właśnie pokryciem i jest w stanie opisać jego poszczególne cechy zarówno wizualne, jak i użytkowe.

Blacha posiadająca trapezy w przekroju poprzecznym jest jednak materiałem zupełnie zróżnicowanym pod wieloma względami. Jej występowanie możemy zaobserwować nie tylko na dachach, ale i w innych, ważnych miejscach. Dowiedzmy się więc, jakie rozróżniamy rodzaje danych elementów oraz jak przebiega całkowity proces ich montażu na dachach lub elewacjach.

grafitowa blachodacówka

Jak dzielimy blachy trapezowe?

Choć kształtem wszystkie są do siebie bardzo zbliżone, to rozróżnia je jednak rozmiar profilu. Zacznijmy może od tego, w jaki sposób oznaczane są różne rodzaje. Całość sygnowana jest w bardzo prosty sposób, a składa się jedynie z liczby określającej wysokość profilu w milimetrach, poprzedzonej literą “T”. Dla estetyki, dwie te części są od siebie oddzielone pauzą.

Zacznijmy więc może od najmniejszego asortymentu, jakim są blachy o oznaczeniach T-3, T-7 i T-8. Można powiedzieć, że to właśnie te profile lekko różnią się kształtem od tych standardowych, a to ze względu na mniejszą przerwę między poszczególnymi trapezami. Służą one przede wszystkim do obijania nimi garaży lub innych składów o niskiej powierzchni. Następne w kolejności są już blachy T-14, T-18 i T-18E. Ta grupa jest uznawana za najbardziej uniwersalną, gdyż można tworzyć z niej zarówno małe garaże, jak i dachy dla budynków o dużej powierzchni.

Ostatnią zbiorowością są już blachy bardziej masywne i służące do poważniejszych zadań, takich jak obicia elewacji na dużych halach przemysłowych czy magazynach. Mają one odpowiednio oznaczenia T-35 i T-55.

Czym charakteryzuje się ten materiał?

Nie bez powodu pokrycia z blachy stały się jednymi z najczęściej wybieranych w kontekście budowy domu. Są one niemalże niezawodne pod względem wytrzymałościowym. Z jednej strony szczelne i wytrzymujące niemałe obciążenia np. zmrożonej warstwy śniegu, a z drugiej bardzo lekkie, przez co nie jest konieczne zbytnie umacnianie konstrukcji więźby dachowej.

Pokryte odpowiednią warstwą ocynku w procesie produkcji zapewniają długą żywotność szacowaną na ponad 50 lat i są w zupełności odporne na korozję. Ich zaletą jest przede wszystkim cena, która jest sporo niższa od pokryć dachowych stworzonych z innych materiałów. Ponadto, pokrycie jakim jest blacha trapezowa dostępne jest w wielu wariantach kolorystycznych i grubościowych.

Jak przebiega montaż blachy trapezowej?

Montaż blachy trapezowej odbywa się tzw. metodą na zakładkę. Końcowe trapezy poszczególnych arkuszy łączy się ze sobą, a następnie wkręca do drewnianych łat przy użyciu specjalnych wkrętów. Wkręty typu pan-head cechują się specjalnym gwintem umożliwiającym wkręcanie ich do drewna, a także posiadają uszczelki, które doskonale uszczelniają powierzchnię między blachą, a wkrętem.

Trzeba zwrócić uwagę, aby montaż przebiegał szczelnie w każdym miejscu i aby przypadkiem nigdzie nie zostawić nawet centymetrowej luki.

dach z blachy trapezowej