reklama sklepu z materacami



Big bag, czyli rewolucja w odpadach budowlanych

Worki typu big bag to odpowiedź na rosnące oczekiwania firm zajmujących się wznoszeniem nowych obiektów, ich modernizowaniem oraz rozbiórką. Służą bowiem przede wszystkim do transportu zewnętrznego oraz wewnętrznego, a różnią się od typowych palet oraz innych form transportu towarów sypkich ich w zasadzie pełną niezniszczalnością. Są także łatwe w składowaniu, bardzo lekkie i niezwykle tanie. Czy można je zatem nazwać idealnym rozwiązaniem do składowania odpadów? Poznaj odpowiedź na to pytanie.

worki Big-Bag na magazynie

Czym są worki big bag?

Worki big bag do złudzenia przypominają standardowe worki wykonane z tworzyw sztucznych spotykane w dużych marketach do dźwigania nieco cięższych artykułów, np. budowlanych. Są jednak od nich oczywiście znacznie większe, mocniejsze i mają kształt sześcianu, czyli każdy bok jest w nim równy. W rezultacie wnętrze big baga jest bardzo ustawne, dzięki czemu można do jego środka włożyć w zasadzie każdy rodzaj materiału budowlanego i nie tylko.

Big bagi różnią się budową. We wszystkich znajdziemy jednak typowe elementy konstrukcyjne, takie jak uchwyty na każdym narożniku, które służą do transportowania big baga wraz z obciążeniem po danym placu budowy. Elementy te są zespolone z materiałem worka na praktycznie całej długości, dlatego są w zasadzie całkowicie odporne na bardzo duże obciążenia, nawet rzędu 2000 kg.

Różnić się może jednak górna oraz dolna część. Góra w standardowym modelu jest zazwyczaj otwarta, lecz w sklepach dostępne są także modele z zamykaną klapką, która chroni przed wysypywaniem się produktu lub jego zamoknięciem. Czasami w górnej części znajduje się także lej, przez który można wsypać do wnętrza wybrany materiał. Dół z kolei może być jedną płachtą materiału lub stanowić odbicie leja zasypowego – lej wysypowy, który służy do wysypywania z wnętrza danego materiału sypkiego. Dostępne są również modele z fartuchem zasypowym oraz wysypowym.

Worki big bag – bezpieczne i ekologiczne składowanie odpadów budowlanych

Odpady budowlane ze względu na swoje gabaryty oraz brak możliwości wyrzucenia ich do zwykłego kosza sprawiają niemałe trudności z ich składowaniem i dostarczeniem do punktu zajmującego się ich dalszą obróbką. Większość osób typowe śmieci zbiera ręcznie i wkłada do pojedynczych niewielkich worków na odpadki, większe z kolei wrzucają ręcznie do naczepy danego pojazdu np. wywrotki. Jeszcze inni wynajmują kontenery. Te są jednak dość kosztowne – cena może wynosić nawet do 1000 złotych za najbardziej pojemny wariant.

Jest jednak inne wyjście z tego problemu – worki big bag na odpady budowlane, które są znacznie lepszą alternatywą wszystkich powyższych rozwiązań. Przede wszystkim nie ma problemu z ich składowaniem. Są bardzo lekkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca podczas ich magazynowania czy dostarczenia do celu. Są za to niezwykle pojemne i do niektórych modeli – zależnie od ich konstrukcji – można wrzucić nawet 2 tony odpadów! Cena podstawowego worka może wynosić nawet jedynie kilkadziesiąt złotych za sztukę, co oznacza, że w kwestii kosztów akcesoria te nie mają sobie równych.

Nie bez znaczenia jest także kwestia ekologii – worki bez śladów uszkodzeń mogą być użytkowane wielokrotnie, do wyrzucania:

  • - desek,
  • - paneli podłogowych,
  • - listew,
  • - betonu,
  • - zniszczonych cegieł,
  • - elementów płyt g-k,
  • - oklein,
  • - opakowań zbiorczych,
  • - stolarki drzwiowej i okiennej,
  • - i innych materiałów, poza odpadami niebezpiecznymi, wełną mineralną, watą szklaną, styropianem i papą.

Tak czy inaczej – worki typu big bag to rewolucja, która spopularyzowała się dopiero całkiem niedawno. Są mocne, trwałe, tanie i bezpieczne, dlatego z ich zalet korzystają zarówno małe działalności jednoosobowe, jak i duże firmy zajmujące się pracami remontowo-budowlanymi w całym kraju.

 

Źródło zdjęć: freepik.com